Reklama

Rusza rok szkolny: kiedy kolejne dni wolne od nauki?

fot. ywel / sxc.hu
fot. ywel / sxc.hu

W poniedziałek w całej Polsce około 4,6 miliona uczniów oficjalnie rozpoczyna rok szkolny. Do pracy wraca nieco ponad 666 tysięcy nauczycieli. Obecny rok szkolny wiąże się ze sporymi zmianami m.in. dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

4,6 mln uczniów z całej Polski, w tym kilkaset tysięcy w Wielkopolsce, rozpoczyna w poniedziałek nowy rok szkolny. Ponad dwa miesiące laby przechodzą tym samym do historii. O ile dzień rozpoczęcia roku szkolnego jest jeszcze wolny od nauki, we wtorek trzeba już będzie przyjść do szkoły z książkami i zeszytami. Pierwszy raz zrobi to 360 tysięcy uczniów I klas szkół podstawowych.

Rok szkolny 2013/2014 wiąże się z pewnymi zmianami w systemie edukacji. Dotyczą one m.in. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ci, którzy obecnie zaczynają II klasę będą decydować o tym, których przedmiotów chcą się uczyć na poziomie rozszerzonym. Maksymalnie mogą wybrać 4 takie przedmioty. Jeśli nie zdecydują się na geografię, biologię, chemię lub fizykę - w ramach obowiązkowego przedmiotu uzupełniającego będą się uczyć przyrody. Jeśli natomiast nie wybiorą rozszerzonej historii, będą musieli uczyć się przedmiotu historia i społeczeństwo. Zmiany wynikają z nowej matury, która będzie przeprowadzana od wiosny 2015 roku.

Początek roku szkolnego to powrót do rzeczywistości nie tylko dla uczniów. W tramwajach i autobusach robi się tłoczniej. Niektórzy rodzice wciąż mają ostatnią szansę, by zorganizować dziecku wyprawkę do szkoły - można więc spodziewać się tłoku w księgarniach. Do rzeczywistości muszą też powrócić nauczyciele, którzy będą starali się zapanować nad wakacyjnymi nastrojami swoich podopiecznych.

Kiedy będzie można ponownie cieszyć się wakacjami? Rok szkolny potrwa do 27 czerwca, ale dni wolne od szkoły znajdziemy w kalendarzu już wcześniej. Pierwszy długi weekend już w listopadzie - Wszystkich Świętych (1 listopada) przypada w piątek. Święto Niepodległości (11 listopada), kolejny dzień wolny od szkoły, przypada w poniedziałek i tym samym uczniowie zyskują kolejny długi weekend w listopadzie.

Dłuższa przerwa od nauki czeka uczniów w grudniu. Ostatni raz pójdą do szkoły 20 grudnia, a wrócą do niej dopiero 2 stycznia. Być może w niektórych szkołach powrót odbędzie się dopiero 7 stycznia, we wtorek. 6 stycznia, w poniedziałek, przypada bowiem święto Trzech Króli (dzień wolny od pracy). Przypomnijmy, że dyrektorzy szkół mają do dyspozycji w trakcie roku szkolnego kilka dni wolnych - w szkołach podstawowych jest ich 6, w gimnazjach 8, a w liceach aż 10. Tym samym mogą zdecydować, że 2 i 3 stycznia będą dniami wolnymi dając uczniom więcej czasu na odpoczynek.

Ferie zimowe w Wielkopolsce rozpoczną się 3 lutego i potrwają do 16 lutego. Świąteczna przerwa w szkołach w ramach Wielkanocy potrwa od 17 do 22 kwietnia. Następnie długi majowy weekend - od czwartku, 1 maja. I tuż przed wakacjami - 19 czerwca, Boże Ciało. Ostatni dzwonek w roku szkolnym zabrzmi 27 czerwca.

Czy klasa Twojego dziecka powinna być mniej liczna?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
72.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro