Reklama
Reklama

Rusza grzybobranie: w lasach sucho, ale pierwsze grzyby są

Po upałach, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach przyszedł okres z nieco niższą temperaturą. I choć od dłuższego czasu w Wielkopolsce nie padało - w lasach można już znaleźć pierwsze grzyby. Jeszcze więcej może się pojawić w przyszłym tygodniu, gdy popada deszcz.

Idealne warunki do rozwoju grzybów w lasach to stosunkowo wysokie temperatury przeplatane z opadami deszczu. Upałów w Wielkopolsce w ostatnich tygodniach nie brakowało. Gorzej jednak z deszczem, stąd susza w lasach. Mimo braku wilgoci w wielkopolskich lasach można już znaleźć pierwsze grzyby. Jak donoszą grzybiarze - najwięcej można ich obecnie znaleźć w lasach powiatów nowotomyskiego, szamotulskiego i międzychodzkiego. Pojedyncze sztuki zdarzają się także w okolicach Poznania.

Choć zbieranie grzybów może się wydać banalnie proste, sanepid tradycyjnie ostrzega przed trującymi grzybami. Niektóre z nich wyglądają bardzo podobnie do tych jadalnych. Nieprawdą jest, że wszystkie grzyby trujące posiadają pod kapeluszem blaszki. Blaszki mają bowiem również okazy nadające się do spożycia. Dla tych, którzy nie znają się na grzybach, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ograniczenie swoich zbiorów do najpopularniejszych typów grzybów - borowików, czy maślaków.

Jeśli nie mamy pewności co do tego, czy znaleziony przez nas grzyb jest jadalny - lepiej zostawić go w lesie. W przypadku, gdy przywieźliśmy go już do domu i wciąż mamy wątpliwości, możemy wybrać się do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (Libelta 36, pokój 113), gdzie w dni powszednie dyżurują grzyboznawcy. - Grzyby można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.00 - tłumaczy pracownik Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku WSSE w Poznaniu. - W tej chwili nie mamy zbyt wielu osób, które pojawiają się u nas z grzybami. W lasach nie ma jeszcze wysypu grzybów, ale gdy tylko wysyp się pojawi, na pewno ustalimy nasze dyżury także w weekendy i w godzinach popołudniowych - dodaje. Kontakt telefoniczny do ekspertów - 61 854 48 46.

Jak każdego roku, apelujemy o ostrożność przy spożywaniu grzybów. Zatrucia zdarzają się głównie osobom, które uważają się za... wytrawnych grzybiarzy. Są przekonani, że doskonale znają się na grzybach i zbierają nawet te najrzadziej występujące gatunki. Warto też pamiętać o tym, że dzieci do około 10-go roku życia nie powinny spożywać grzybów. W przypadku spożycia grzyba trującego, ich organizm nie potrafi obronić się przed zabójczą trucizną.

Gdzie zbierać grzyby w Wielkopolsce? Najwięcej osób wybiera Puszczę Notecką i Puszczę Zielonkę. Grzybiarzy można zobaczyć w okolicach Obrzycka i Wronek. Lasy urodzajne w grzyby można też znaleźć w okolicach Zbąszynia, Piły i Nowego Dworu. Sporym zainteresowaniem wśród grzybiarzy cieszą się również lasy w okolicach Wolsztyna.

Choć obecnie w lasach jest bardzo sucho, może się to zmienić w przyszłym tygodniu, a nawet już w weekend. Ma bowiem popadać deszcz, a to sprawi, że w lasach pojawi się zdecydowanie więcej grzybów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro