Reklama

Sukces samorządów w sporze o likwidację Funduszu Kościelnego

fot. Hanna Kurowska - archiwum
fot. Hanna Kurowska - archiwum

Na wniosek samorządów ruszą prace nad sposobami rekompensowania lokalnym budżetom strat związanych z zapowiadaną likwidacją Funduszu Kościelnego. Wyrównywane mają być realne ubytki finansowe, a nie - jak zakładano początkowo - te prognozowane jedynie przez rząd.

Tydzień temu pisaliśmy o oburzeniu samorządowców, wynikającym ze sposobu likwidowania dochodów Funduszu Kościelnego. Przypomnijmy, chodziło o nowy sposób finansowania składek Funduszu, które do tej pory były przeznaczane m.in. na utrzymanie infrastruktury sakralnej czy opłacanie składek ZUS duchownym nie posiadającym etatu. Odtąd wspomniane dochody miałyby pochodzić z kwot dobrowolnie przeznaczanych przez obywateli w ramach corocznego rozliczenia PIT, analogicznie do sposobu przekazywania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego.

PROMOCJA LISTOPADOWA W SALONACH WONDERLAND! - 20% na zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej, prostowania keratynowego oraz zabiegi pielęgnacyjne RICA
REKLAMA


Ryszard Grobelny stojący na czele Związku Miast Polskich wyraźnie podkreślał, że decyzja, na mocy której samorządy mogłyby stracić nawet 139 mln. zł. z budżetu, nie podoba się lokalnym włodarzom i będą oni dążyć do jej zmiany. Protesty samorządowców odniosły skutek. Na spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego doszło do porozumienia regulującego sporną kwestię. Przedstawiciele rządu zobowiązali się rekompensować straty dotykające samorządowych budżetów. - Zmiany idą w dobrym kierunku. Zdaje się, że po naszym zdecydowanym sprzeciwie pojawił się promyk nadziei - mówił po zakończeniu spotkania Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i główny inicjator rozmów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
6 km
Stan powietrza
PM2.5
44.50 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro