Reklama
Reklama

Sukces samorządów w sporze o likwidację Funduszu Kościelnego

fot. Hanna Kurowska - archiwum
fot. Hanna Kurowska - archiwum

Na wniosek samorządów ruszą prace nad sposobami rekompensowania lokalnym budżetom strat związanych z zapowiadaną likwidacją Funduszu Kościelnego. Wyrównywane mają być realne ubytki finansowe, a nie - jak zakładano początkowo - te prognozowane jedynie przez rząd.

Tydzień temu pisaliśmy o oburzeniu samorządowców, wynikającym ze sposobu likwidowania dochodów Funduszu Kościelnego. Przypomnijmy, chodziło o nowy sposób finansowania składek Funduszu, które do tej pory były przeznaczane m.in. na utrzymanie infrastruktury sakralnej czy opłacanie składek ZUS duchownym nie posiadającym etatu. Odtąd wspomniane dochody miałyby pochodzić z kwot dobrowolnie przeznaczanych przez obywateli w ramach corocznego rozliczenia PIT, analogicznie do sposobu przekazywania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego.

Tańsze przejazdy komunikacją miejską? Niższe stawki w strefie płatnego parkowania? Bilety na basen za 1 zł, a do teatrów - za 5 zł? Rozlicz się w Poznaniu i zyskaj więcej korzyści!
REKLAMA


Ryszard Grobelny stojący na czele Związku Miast Polskich wyraźnie podkreślał, że decyzja, na mocy której samorządy mogłyby stracić nawet 139 mln. zł. z budżetu, nie podoba się lokalnym włodarzom i będą oni dążyć do jej zmiany. Protesty samorządowców odniosły skutek. Na spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego doszło do porozumienia regulującego sporną kwestię. Przedstawiciele rządu zobowiązali się rekompensować straty dotykające samorządowych budżetów. - Zmiany idą w dobrym kierunku. Zdaje się, że po naszym zdecydowanym sprzeciwie pojawił się promyk nadziei - mówił po zakończeniu spotkania Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i główny inicjator rozmów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
1℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
10.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro