Reklama
Reklama

Sprzedają teren z dworcem PKS: za 116 milionów!

Ponad 116 milionów złotych to cena wywoławcza terenu przy skrzyżowaniu ulic Matyi i Wierzbięcice, na którym znajduje się dworzec autobusowy PKS. Licytacja odbędzie się 18 października. Po przeniesieniu się dworca do ZCK w jego obecnej lokalizacji mogą powstać m.in. wieżowce.

W ostatnich dniach ogłoszono przetarg na sprzedaż terenu przy skrzyżowaniu ulic Matyi i Wierzbięcice, na którym znajduje się dworzec autobusowy PKS. To łącznie ponad 3 hektary w centrum Poznania. - Przetargi ogłosiliśmy dwa. Jeden z nich dotyczył wyboru firmy z branży obrotu nieruchomościami, która zajęłaby się ogłoszeniem przetargu na sprzedaż naszego terenu - mówi Hieronim Urbanek, prezes PKS Poznań. - Ten przetarg już został rozstrzygnięty, wygrała go firma DTZ z Warszawy - dodaje.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


- Drugi przetarg, a więc ten na sprzedaż terenu z dworcem, ogłoszono w ostatnich dniach. Cena wywoławcza to 116 milionów i 173 tysiące złotych. Aby wziąć udział w postępowaniu trzeba wpłacić 5% ceny wywoławczej w ramach wadium - wyjaśnia Urbanek.

Początkowo planowano, że pierwszy przetarg uda się rozstrzygnąć 30 września. - Wspólnie z wybraną firmą uznaliśmy jednak, że jest to termin nierealny m.in. ze względu na okres urlopowy. Ostatecznie licytacja odbędzie się 18 października - zdradza. Szczegóły przetargu TUTAJ.

Jeśli w pierwszym przetargu uda się sprzedać nieruchomość, umowa z kupującym zostanie podpisana 15 listopada. - Jeśli się nie uda, rozstrzygnięcie kolejnego przetargu planujemy w połowie stycznia 2014 roku. Środki, które uzyskamy ze sprzedaży nieruchomości mają nie tylko pozwolić nam na wykup nowych pomieszczeń w Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym, ale też pozwolą na unowocześnienie taboru. W przypadku nierozstrzygnięcia przetargu musimy pomyśleć o alternatywnym finansowaniu. Na przykład o kredycie - zaznacza Urbanek.

Przed ogłoszeniem przetargu, na przełomie 2012 i 2013 roku terenem PKS interesowało się pięć firm z polskim i zagranicznym kapitałem. Nie wiadomo jednak, czy zdecydują się na wzięcie udziału w przetargu. Aby zwiększyć zainteresowanie inwestorów PKS przygotował koncepcję zagospodarowania terenu.

Co ona zakłada? Mogą pojawić się tutaj aż trzy wieżowce (dwa po 85 metrów oraz jeden 116-metrowy - najwyższy w Poznaniu!), a także trzy niższe obiekty (25-metrowe). Koncepcja przygotowana przez Pracownię Architektoniczną Grzegorza Czerwińskiego zakłada funkcje apartamentowo-mieszkaniowe, handlowo-usługowe oraz biurowe. W podziemiach obiektów ma się znaleźć parking na około 1200 samochodów.

Tymczasem PKS wciąż nie zdecydował gdzie będzie się mieścić baza dla autobusów po przeprowadzce do ZCK. - Cały czas rozważamy trzy lokalizacje. To były stadion Lecha na Dębcu, okolice wieży ciśnień przy ulicy Roboczej na Wildzie oraz teren przy PKP Cargo na Kolejowej - kończy Urbanek.

Przypomnijmy, że PKS ma się przenieść do nowej lokalizacji w październiku. Początkowo spółka będzie dzierżawić pomieszczenia dworcowe, ale po trzech miesiącach czynsz znacznie wzrośnie. Stąd chęć wykupienia obiektu od inwestora.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
21.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro