Reklama

Likwidacja Funduszu Kościelnego? Polacy zdecydują czy chcą finansować duchownych

fot. Piotr Knach
fot. Piotr Knach

Zgodnie z zapowiedzią premiera w Polsce ma zostać zlikwidowany Fundusz Kościelny finansowany z budżetu państwa, dzięki któremu duchowni mają częściowo lub w całości opłacone składki ZUS. Według Ryszarda Grobelnego propozycja rządu spowoduje duże straty samorządów.

Dwa lata temu Donald Tusk zapowiedział likwidację Funduszu Kościelnego. Początkowo fundusz miał być rekompensatą za zabranie kościołowi nieruchomości. Istnieje już 63 lata i jest w całości finansowany z budżetu państwa. W tym roku to około 100 milionów złotych. Na co przeznaczane są pieniądze z funduszu? W dużej mierze na opłacanie częściowe lub w całości składek ZUS duchownych (którzy nie mają etatu), a także remonty zabytkowych obiektów sakralnych.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Rząd chce zlikwidować fundusz. To sami obywatele decydowaliby przy rozliczeniu podatku PIT czy chcą przeznaczyć pieniądze na fundusz (0,5% podatku). Miałoby to działać podobnie do przekazywania 1% podatku na organizację pożytku publicznego.

Propozycja rządu nie podoba się samorządom z Ryszardem Grobelnym na czele, który jest prezesem Związku Miast Polskich. - Strona rządowa przedstawiła "genialny" projekt, jak można zarobić na likwidacji Funduszu Kościelnego kosztem polskich samorządów - wyjaśnia Grobelny na Facebooku. - Wprowadzając odpis od podatku PIT na rzecz kościołów, samorządy stracą dochody w wysokości (wg wartości prognozowanych na 2020 rok) około 139 milionów złotych, a rząd około 170 milionów, ale rząd równocześnie zyska na likwidacji Funduszu Kościelnego około 191 mln (pieniądze, które rząd musiałby wypłacić Kościołowi na obecnych zasadach - przyp.red.). Czyli samorządy "w plecy" 139 mln, a rząd "do przodu" 21 mln! Ten projekt dobitnie pokazuje jaki jest stosunek rządu do samorządów i ile są warte obietnice o niepogarszaniu sytuacji finansowej polskich samorządów - dodaje.

Grobelny zapowiada, że samorządy przygotują poprawkę do tego projektu, w ramach której zwiększą się ich dochody z podatku PIT. Prezydent Poznania wyjaśnia, że chce by to rząd pokrył koszty związane z likwidacją funduszu, a nie samorządy, których sytuacja finansowa i tak jest kiepska.

A Wy przekazalibyście 0,5% podatku na Kościół? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
21.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro