Matki Boskiej Zielnej w muzeum i skansenie
Piętnasty sierpnia to nie tylko święto Wojska Polskiego, ale również tradycyjne ludowe święto Matki Boskiej Zielnej, podczas którego święci się zioła. Dawne tradycje przybliży poznańskie Muzeum Etnograficzne oraz Wielkopolski Park Etnograficzny z Dziekanowic.
Spotkanie w poznańskim muzeum odbędzie się pod nazwą Święto Ziół, a organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla wszystkich poznaniaków - Będzie można własnoręcznie wykonać wianki i bukiety z przygotowanych wcześniej ziół, kwiatów oraz zbóż. Będą warsztaty barwienia naturalnego z wykorzystaniem ziół i roślin, prezentacja lnu i wyrobów zielarskich oraz pokaz hodowli jedwabników. Program uatrakcyjnią również warsztaty plastyczne, sportowe, gry i zabawy oraz liczne niespodzianki - zachęcają pracownicy muzeum. Początek imprezy zaplanowano na godzinę jedenastą, a jej zakończenie na szesnastą.
Bardziej tradycyjny przebieg będzie miał festyn organizowany przez Wielkopolski Park Etnograficzny. Impreza w Dziekanowicach również rozpocznie się o godzinie jedenastej - Obchody rozpoczynamy mszą, podczas której poświęcone zostaną przyniesione do kościoła wianki i zioła - powiedział w rozmowie z PAP Jakub Dzionek z Muzeum Pierwszych Piastów, które współorganizuje wydarzenie. Po mszy na terenie skansenu odbędzie się targ wyrobów tradycyjnych - Na targ przygotujemy tradycyjne wielkopolskie produkty. Wśród nich znajdą się również produkty nawiązujące do święconych roślin, czyli produkty pszczele, suche rośliny oraz ozdoby ze słomek. Będzie można poczuć klimat wiejskiego targu - dodał Dzionek. Niewątpliwą atrakcją będą tradycyjne ziołowe napary, które przygotowywane będą w chałupie ze Sławna - Będzie okazja, aby spróbować naparu. To może być ciekawe doświadczenie dla osób, które wcześniej nie miały takiej możliwości - zachęca Dzionek.
Dawniej wierzono, że zioła poświęcone w tym dniu, mogą przynieść ulgę w bólu i chorobie, zawieszone przy domu chronią przed burzą, a włożone pod podwalinę domu, miały przynosić dostatek i powodzenie domownikom. Znane są też tradycje pielgrzymowania na 15 sierpnia.