Reklama
Reklama

Noc "spadających gwiazd" już dziś

fot.  Stopklatka z Perseid Meteor Shower / YouTube
fot. Stopklatka z Perseid Meteor Shower / YouTube

Przełom lipca i sierpnia to czas, kiedy na niebie pojawiają się tzw. "spadające gwiazdy". W nocy z poniedziałku na wtorek przypada maksimum roju perseidów, a duża ilość meteorów będzie dobrze widoczna gołym okiem.

"Spadające gwiazdy" to meteory, a jednym z najbardziej znanych rojów meteorów są perseidy - Perseidy to najbardziej znany rój meteorów, który obserwowano już dwa tysiące lat temu. W czasie maksimum występuje nawet od sześćdziesięciu do stu jasnych meteorów na godzinę. Rój perseidów można obserwować co roku mniej więcej od 23 lipca do 22 sierpnia - wyjaśnia dr Dagmara Oszkiewicz, astronom z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Tegoroczne maksimum przypada na noc z poniedziałku na wtorek, a najwięcej meteorów będzie widocznych od godziny 20 do 23. Niestety duże miasta nie są najlepszym punktem do prowadzenia obserwacji - Na obserwacje najlepiej udać się w miejsce z dala od świateł ulicznych oraz z odsłoniętym nieboskłonem - mówi Oszkiewicz. Ciekawostką dzisiejszej nocy jest też stacja ISS, która będzie widoczna nad poznańskim niebem - Jeśli pogoda pozwoli to dziś od godziny 22:28 do 22:31 będzie można zobaczyć stację kosmiczną ISS wraz z przycumowanym japońskim statkiem HTV-4 - dodaje Oszkiewicz. Stacja będzie bardzo jasna i przeleci z zachodu na wschód mniej więcej dziesięć stopni nad horyzontem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro