Reklama
Reklama

Przedłużoną PeSTką pojedziemy 1 września

W poniedziałek Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zgodę na użytkowanie przedłużonej trasy PST do Dworca Zachodniego. Kiedy pojadą tędy pierwsze tramwaje? Zarząd Transportu Miejskiego deklaruje, że nastąpi to 1 września.

Już w poniedziałek informowaliśmy o wydaniu pozwolenia na użytkowanie przedłużonej do Dworca Zachodniego trasy PST. WINB miał tylko jedno zastrzeżenie. - Odnośnie schodów ruchomych, które działają, ale nie na całym obiekcie - mówi Tomasz Buczkowski, zastępca WINB. - Inwestor ma czas do 28 sierpnia, by to naprawić - dodaje.

Infrastruktura EURO Poznań 2012 zapewnia, że do tego czasu schody będą sprawne. Zostały uszkodzone podczas czerwcowych ulew. Wówczas w przejściu podziemnym przy dworcu PKP zebrało się sporo wody - dostała się także do nowego przejścia prowadzącego na przystanki trasy PST. Do 28 sierpnia trzeba wymienić uszkodzone elementy mechanizmów.

To od Zarządu Transportu Miejskiego zależy kiedy na trasie pojawią się pierwsze tramwaje. - W tej kwestii nic się nie zmieniło i chcemy, by tramwaje ruszyły trasą 1 września - mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM. - Konieczne jest jeszcze utworzenie tymczasowego przystanku na trasie w pobliżu mostu Teatralnego. Prawdopodobnie odbędą się także szkolenia motorniczych na trasie - dodaje.

Docelowo na 2-kilometrowej trasie działać będą po dwa przystanki tramwajowe w każdą stronę - "Dworzec Zachodni" oraz "Rondo Kaponiera". Te przy rondzie zostaną oddane do użytku gdy zakończą się prace na samym węźle komunikacyjnym Kaponiera. Do tego czasu będzie działać przystanek tymczasowy właśnie w okolicy mostu Teatralnego.

Po przedłużonej trasie PST kursować mają trzy linie tramwajowe - 12, 14 i 15. "Dwunastka" dojedzie do Dworca Zachodniego, stamtąd skręci w ulicę Głogowską i przez most Dworcowy będzie kursować w kierunku Starołęki. "Czternastka" za Dworcem Zachodnim odbije Głogowską w lewo i będzie dojeżdżać do pętli na Górczynie. "Piętnastka" z nowej trasy Głogowską pojedzie w kierunku ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego. Na samym rondzie miałaby zmienić numer na "trzynastkę". - Z tym numerem rzeczywiście jest to jedna z wersji, ale jest za wcześnie by ogłaszać coś, co nie jest jeszcze faktem. Nie chcę nikogo wprowadzać w błąd - mówi Bogusław Bajoński, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Być może do Dworca Zachodniego dojeżdżać będzie także linia autobusowa nr 45 z osiedla Kopernika. Obecnie trwają konsultacje z Radą Osiedla w sprawie ewentualnego przebiegu trasy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
16.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro