Grunwaldzka: zaparkował utrudniając ruch, straż założyła blokadę
Od godzin porannych na jezdni ulicy Grunwaldzkiej (przy skrzyżowaniu z Babimojską), na której według kierowców panuje dziś komunikacyjny chaos, stoi samochód utrudniający ruch. Sprawę zgłoszono strażnikom miejskim, którzy pojawili się na miejscu, ale nie odholowali pojazd. Założyli na jego koło blokadę.
Od rana na przebudowywanej ulicy Grunwaldzkiej kierowcy wystawiani są na próbę - cierpliwości, umiejętności i spostrzegawczości (piszemy o tym TUTAJ). Do ogromnej liczby zmian, jakie pojawiły się na trasie, swoje trzy grosze postanowił dorzucić jeden z kierowców.
Zaparkował swoje auto (rejestracja z województwa śląskiego - Częstochowy) na jezdni ulicy Grunwaldzkiej, po której auta poruszają się w dwóch kierunkach. Na miejsce wezwano strażników miejskich, którzy nie usunęli przeszkody z drogi tylko założyli na koło pojazdu blokadę.
- Decyzję o tym, jakie zastosować środki (pozostawić wezwanie do stawiennictwa, założyć urządzenie blokujące koło czy zlecić odholowanie pojazdu) podejmuje na miejscu interwencji strażnik - wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej. - Odholować pojazd straż miejska może na podstawie art. 130a Ustawy Prawo o ruchu drogowym w 3 przypadkach: gdy pojazd stoi na drodze objętej zakazem zatrzymywania się lub zakazem postoju z tabliczką do znaku wskazującą holownik (symbol tabliczki T-24), gdy pojazd zaparkowany jest na kopercie dla niepełnosprawnych bez wymaganych pozwoleń lub gdy pojazd jest zaparkowany w miejscu zabronionym i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu - dodaje.
Według funkcjonariusza interweniującego w tym przypadku odholowanie auta nie było konieczne. - Samochód został zaparkowany na odcinku drogi objętej zakazem zatrzymywania. Wcześniej na tym odcinku dopuszczone było parkowanie pojazdów. Zmiany w oznakowaniu zasad ruch drogowego następowały w trakcie interwencji strażników - zaznacza Piwecki.
Równocześnie Piwecki zapewnia, że ruch odbywa się tutaj płynnie. - Na tym odcinku drogi, znak poziomy jakim jest linia oddzielająca pasy ruchu jest przerywana, a to oznacza że kierowcy wykonując dozwolony manewr na drodze mogą wjechać na przeciwny pas ruchu. Szerokość pasa ruchu jest wystarczająca do bezpiecznego wykonania manewru ominięcia zaparkowanego pojazdu. Zastosowany środek w postaci urządzenia blokującego koło jest w tym przypadku zasadny - kończy.