Rezerwat Genius Loci promuje się nietypowymi gadżetami
Od ponad roku na Ostrowie Tumskim działa Rezerwat Archeologiczny "Genius Loci". Można tu zobaczyć pozostałości umocnień poznańskiego grodu, a także holograficzną rekonstrukcję grodu z czasów jego świetności. Z okazji rocznicy istnienia przygotowano nietypowe gadżety - m.in. zeszyty i torby stworzone przez pomysłodawczynię Sklepu z Cytatami.
O Sklepie z Cytatami pisaliśmy już w styczniu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są tu małe gadżety - jak zapalniczki i magnesy na lodówkę, a także te nieco większe - kalendarze, koszulki i oryginalne kubki. Każdy przedmiot posiada grafikę, na której zobaczyć można znaną postać, a także cytat z twórczości tej postaci. Autorką wszystkich projektów jest Daria Mielcarzewicz.
Grafiki przygotowane przez pomysłodawczynię Sklepu z Cytatami bardzo spodobały się pracownikom Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci. Pod koniec czerwca minął rok od jego otwarcia, dlatego szukano sposobu na uczczenie rocznicy. - Na pomysł stworzenia gadżetów wpadła koleżanka Beata Rakowska pracująca w rezerwacie - mówi Szymon Zdziebłowski z Muzeum Archeologicznego. - Spodobał się sposób wykonania grafik, cała koncepcja - dodaje.
Poproszono więc Mielcarzewicz o przygotowanie gadżetów z konkretnymi postaciami - Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym. - Do kupienia są ekologiczne torby wykonane z bawełny za 10 złotych, ręcznie szyte zeszyty z wtórnie wykorzystanego papieru za 16 złotych oraz długopisy w eleganckich etui za 25 złotych - tłumaczy Zdziebłowski. - Gadżety można kupić wyłącznie z Muzeum Archeologicznym przy ulicy Wodnej 27 - mówi. W rezerwacie ich nie kupimy, bo nie pozwalają na to unijne przepisy. Obiekt powstał bowiem przy dużym dofinansowaniu UE. Gadżety można kupować w godzinach pracy muzeum: wtorek - czwartek 10.00-16.00, piątek 12.00-19.00, sobota 11.00-19.00 i niedziela 12.00-17.00.
O rezerwacie
Budowa poznańskiego Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim rozpoczęła się w 2010 roku. Można go zwiedzać od końca czerwca ubiegłego roku. Czy warto? Zobaczymy tu oryginalny wał z grodu Mieszka I. Powstał w X wieku i stanowił fragment północnej części umocnień grodu. To ewenement na skalę światową. Ale w rezerwacie historię połączono z nowoczesnością. Znajduje się tutaj sala kinowa, w której można zobaczyć specjalnie przygotowany film w 3D, kioski multimedialne, a także obrazy holograficzne.
Rezerwat mieści się przy ul. ks. Posadzego na Ostrowie Tumskim. Bilety wstępu do rezerwatu kosztują 6 złotych (normalny), 4 zł (ulgowy), a także 10 zł (rodzinny). Bilety grupowe są tańsze. Rezerwat można odwiedzać od wtorku do niedzieli: wtorek-czwartek 10.00-16.00, piątek 12.00-19.00, sobota 11.00-19.00 oraz niedziela 10.00-15.00. W poniedziałek obiekt jest nieczynny.