Reklama

Cybernetyczny nóż działa: pierwsi pacjenci już po operacjach

Cybernetyczny nóż, nowoczesny sprzęt chirurgiczny, który znajduje się na wyposażeniu Wielkopolskiego Centrum Onkologii, oficjalnie zaczął "pracę". Pierwsi pacjenci już są po operacjach. Narzędzie kosztowało 20 milionów złotych.

Cybernetyczny nóż to bardzo precyzyjne narzędzie chirurgiczne. Pozwala na dotarcie do wybranego miejsca w ciele pacjenta z dokładnością do 0,1 milimetra. Pierwsze operacje już się odbyły. O tym, że jest to sprzęt bardzo pomocny w leczeniu pacjentów wiedzą lekarze. - Jest wykorzystywany w radykalnym leczeniu nowotworów takich jak guzy mózgu, ale też np. raka płuca we wczesnej postaci, raka wątroby pierwotnego i przerzutowego - mówi profesor Piotr Milecki, ordynator oddziału Radioterapii Onkologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


- Trudno powiedzieć ile będziemy na nim leczyć pacjentów rocznie - przyznaje profesor Julian Malicki, dyrektor WCO. - Myślę, że liczba 300 osób rocznie jest wyważona - dodaje.

Jak podkreślają eksperci, największą zaletą noża jest jego precyzja, a także to, że może się poruszać wraz z oddechem i każdym ruchem pacjenta. Dzięki temu można ograniczyć uboczne skutki naświetlań. - Zmiany, które są napromieniane bardzo często robią nam psikusa i lekarzom również bo lokalizują się blisko narządów krytycznych - mówi Agnieszka Skrobała, zastępca kierownika pracowni Teleradioterapii WCO. - Dzięki precyzyjnej technice posługującej się bardzo małymi wiązkami możemy napromienić tylko obszar zmiany. Tam jest dawka, a w narządach krytycznych nie ma - dodaje.

Sprzęt kosztował ponad 20 milionów złotych. To trzecie takie narzędzie w naszym kraje, ale pierwsze i jedyne w zachodniej części Polski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
35.90 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro