Reklama
Reklama

Nova Porta zmieni oblicze Ostrowa Tumskiego?

fot. Studio Architektury KONTUR
fot. Studio Architektury KONTUR

Równolegle ze strategią rozwoju rzeki Warty w naszym mieście przygotowaną przez władze Poznania oraz zagranicznych partnerów powstała odważna koncepcja zagospodarowania południowej części Ostrowa Tumskiego. Nova Porta ma połączyć funkcje biurowe, hotelowe i typowo miejskie - może tu bowiem powstać most oraz kawiarnie, restauracje i pasaż handlowy.

Do 2030 roku ma być realizowana szeroko zakrojona strategia "powrotu rzeki do Poznania". Trzy główne projekty zmian to Portowo (odbudowa starego portu, budowa przeprawy nad Wartą łączącej Łęgi Dębińskie ze Starołęką i budowa nowej mariny), Chwaliszewo ( odkopanie starego koryta Warty) i okolice Ostrowa Tumskiego. Do tej pory zdecydowanie najwięcej mówiło się o Portowie, którego realizacji ma się podjąć firma SwedeCenter.

Ale spore zainteresowanie wzbudza również koncepcja przygotowana poza strategią opracowaną przez miasto. To Nova Porta wywodząca się ze Studia Architektury KONTUR. Propozycja zakłada zagospodarowanie południowej części Ostrowa Tumskiego. W centralnej części powstałby hotel, biurowiec i pasaż handlowy. Obiekt zostałby połączony mostem (pieszym i kołowym) z Berdychowem i Piotrowem, a z drugiej strony - okolicą Starej Gazowni. Nie zapomniano by także o funkcji portu rzecznego, amfiteatru, plaży, a także stworzeniu tu promenady.

- Oczywiście na tym etapie jest to koncepcja, której realizacja stoi pod znakiem zapytania - mówi Maciej Światopełk-Mirski, pomysłodawca projektu i współwłaściciel biura architektonicznego, w którym powstała koncepcja. - Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy nasza koncepcja wpisze się w plany miasta związane z powrotem nad rzekę. Wierzymy, że tak, bo przygotowując projekt chcieliśmy, by pasował do filozofii zmian zaplanowanych przez miasto i zagranicznych inwestorów - dodaje.

Światopełk-Mirski tłumaczy, że miasto musi się wypowiedzieć na temat przygotowanego projektu. - Jeśli pojawi się zielone światło od miasta, można będzie rozpocząć szukanie inwestorów. Jako biuro architektoniczne mamy kontakty z inwestorami, z wieloma rozmawiałem na temat koncepcji i dwóch jest poważnie zainteresowanych realizacją projektu - zdradza.

Jedna z opcji realizacji inwestycji to partnerstwo publiczno-prywatne. - Specjalnie myśleliśmy o tym projekcie jako z jednej strony biurowcu i hotelu czyli powierzchniach komercyjnych, ale z drugiej strony o obiekcie o funkcji typowo miejskiej. Stąd most, kawiarnie, restauracje i pasaż handlowy. Uważamy, że Nova Porta doskonale uzupełniłaby śródmieście Poznania, które obecnie ogranicza się głównie do Starego Rynku i okolic - kończy.

Cały kompleks, wraz z mostem umożliwiającym komunikację pieszą i kołową oraz placem wewnętrznym ma mieć blisko 55 tysięcy metrów kwadratowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro