Reklama

Przebudowa Grunwaldzkiej: tysiące ton piasku do wywiezienia

Blisko 50 tysięcy ton piasku zalega przy ulicy Jeleniogórskiej. Piach został tu usypany w związku z przebudową ulicy Grunwaldzkiej. Hałdy mają zniknąć do końca wakacji. Ale piach nie jest największym problemem mieszkańców. Wciąż skarżą się na to, że na Junikowo nie dojeżdża tramwaj.

W październiku ma się zakończyć przebudowa ulicy Grunwaldzkiej, na co z utęsknieniem czekają mieszkańcy Junikowa. Obecnie nie mają bowiem dostępu do tramwajów. W związku z przebudową trasy, przy ulicy Jeleniogórskiej zalega obecnie blisko 50 tysięcy ton piasku. Każdego dnia odjeżdża stąd 30 załadowanych ciężarówek, które wywożą łącznie kilkaset ton piasku.

Wykonawca kontraktu zapewnia, że piach zostanie wywieziony do końca sierpnia. - Jesteśmy na etapie gdzieś około 20% wywożenia materiału, który był tutaj złożony - mówi Jarosław Krasicki, dyrektor kontraktu Pol-Dróg.

Na gromadzony przy Jeleniogórskiej piach skarżą się mieszkańcy. Ale jeszcze większe pretensje i wątpliwości mają względem ukończonego torowiska w ciągu ulicy Grunwaldzkiej, po którym tramwaje pojadą dopiero w październiku. Miasto i inwestor tłumaczą to bezpieczeństwem. - Nie rozumiem tłumaczenia, że ludzie idący na autobus nie powodują zagrożenia czy nie są zagrożeni ruchem samochodowym, a ludzie idący na tramwaj są zagrożeni. To jest jakieś pomieszanie z poplątaniem - mówi Jerzy Mencel, przewodniczący RO Grunwald Południe.

- My nie wierzymy w to, że 1 października pojedzie tramwaj - tłumaczy Ryszard Menke z RO Junikowo. - To są po prostu bajki. Nie wiem czy Andersen by się w grobie nie przewrócił. Nie ma uczciwości - dodaje.

MPK już miesiąc temu przeprowadziło testowe przejazdy po nowym torowisku - przebiegły bez żadnych problemów. Mimo to, wszystko wskazuje na to, że właśnie w październiku pojedzie tędy pierwszy tramwaj. - Myślę, że jest zdecydowany problem po stronie spółki Infrastruktura EURO Poznań 2012, bo to ona za inwestycję odpowiada - mówi Arkadiusz Borkowski ze stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania. - Trudno nie zauważyć, że większość inwestycji realizowanych przez spółkę jest opóźnionych - dodaje.

Według Andrzeja Nowakowskiego, prezesa Infrastruktury EURO Poznań 2012, za ewentualne dopuszczenie trasy do ruchu odpowiada kierownik budowy. - Ten mówi wyraźnie, że nie wystąpi do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o pozwolenie na puszczenie ruchu ponieważ nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa - wyjaśnia.

Wykonawca inwestycji ma jednak inne zdanie. - Co do samej decyzji co do ruchu czy tramwajowego czy autobusowego, leży to po stronie miejskich urzędników - zaznacza Krasicki z firmy Pol-Dróg.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
12.22 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro