Czy wodę z kranu można pić?
Woda z kranu jest czysta, zdrowa i nie różni się od tej butelkowej - zapewnia Aquanet. Od początku czerwca prowadzi nową kampanię promującą picie wody prosto z kranu.
Zdaniem Aquanetu woda z butelek wcale nie jest lepsza niż ta z kranu. Bardzo często zdarza się, że woda do butelek trafia z tego samego ujęcia, które dostarcza wodę do sieci wodociągowej. Jest to nic innego, jak woda nazywana przez producentów źródlaną lub stołową, a mineralna posiada sztucznie dodane minerały.
Woda z kranu przebadana jest pod każdym względem. Poza tym jest tania - średnio za jeden litr wody z butelki możemy kupić 365 litrów wody z kranu - informuje Dorota Wiśniewska, rzeczniczka Aquanetu. Wodę z kranu można było pić zawsze, jednak w ciągu ostatnich lat metody jej uzdatniania zmieniły się i jest ona jeszcze lepsza - dodaje.
Jak wygląda proces przygotowania wody do picia? Rozpoczyna się od ujęcia wody z Warty. Później jest ona przepompowywana na stawy infiltracyjne, pod dnem, których znajduje się gruba warstwa piasków - to rodzaj naturalnego filtra, przez, który przecieka woda. Dzięki pisakom woda nabiera charakteru wód podziemnych, bogatych w magnez, wapń, sód i potas oraz żelazo i mangan wytrącany w późniejszym etapie oczyszczania wody. Później woda dociera do Stacji Uzdatniania Wody, gdzie poddawana jest natlenianiu. Następnie trafia do zbiornika retencyjnego, gdzie jest dezynfekowana wodą chlorowaną otrzymaną z chloru gazowego. Następnie płynie do kranów. Jakość wody cały czas sprawdzana jest w laboratorium.
Woda z kranu nadaje się do picia bez przegotowania - mówi Cyryla Staszewska, rzeczniczka Sanepidu. Codziennie pobieramy próbki z pięciu różnych dzielnic Poznaniu i badamy pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym. Woda, którą mamy w kranach pochodzi ze źródeł głębinowych. W zależności od ujęcia może ona mieć różny kolor smak i zapach - dodaje. Do tej pory nie było żadnych zgłoszeń, żeby komukolwiek woda z kranu zaszkodziła - zapewnia Staszewska.
Najpopularniejsze komentarze