Koperty: 1/3 kierowców parkuje z kartą, do której nie ma prawa
Koperty na miejscach parkingowych przygotowane z myślą o osobach niepełnosprawnych często są zastawiane przez samochody bez specjalnej niebieskiej karty, będącej upoważnieniem do pozostawienia tu pojazdu. Grozi za to mandat. Prawdziwą plagą w kraju jest jednak rzesza kierowców z kartami, do których w rzeczywistości nie mają praw.
Na zdjęciach, które trafiają do nas w ramach kandydatów do galerii Mistrzów Parkowania bardzo często widać samochody zaparkowane na kopertach dla osób niepełnosprawnych. Autorzy fotografii zawsze wyjaśniają, że w samochodzie nie było za szybą niebieskiej karty - upoważnienia dla osób niepełnosprawnych do parkowania w wyznaczonych miejscach. Niestety, ale zdrowi kierowcy bez kart często wykorzystują fakt, że koperty umieszczone są np. blisko do drzwi galerii handlowych i pozostawiają na nich swoje auta.
Oczywiście grozi za to mandat - w wysokości 500 złotych. W ubiegłym roku poznańska straż miejska interweniowała 94 razy wobec osób, które nieprawnie zajęły koperty dla osób niepełnosprawnych. W 74 przypadkach zlecili odholowanie tych samochodów.
Ale auta zaparkowane na kopertach bez karty za szybą nie są jedynym problemem. W Polsce od kilku lat plagą są kierowcy z kartami, których nie powinni posiadać, bo nie są do nich upoważnieni. Jak je uzyskują? Na babcię, dziadka, ciocię, wujka i nie istotne jest to, że ta osoba w chwili używania karty przez kierowcę może już... nie żyć.
- W Polsce wydanych jest obecnie 650 tysięcy kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych - mówi Michał Tomczak, radny PO i przewodniczący komisji rodziny, polityki społecznej i zdrowia Rady Miasta. - Szacuje się, że 250 tysięcy z nich posiadają osoby, które nie mają do tych kart upoważnień. Od jesieni ubiegłego roku trwają prace sejmowej komisji nad zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które uszczelniłyby proces wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych - dodaje.
Zgodnie z planami posłów osoba, które będzie się legitymować kartą, do której nie ma uprawnień, będzie mogła być ukarana nie tylko 500-złotowym mandatem. - Nałożona zostanie na taką osobę kara dodatkowa w wysokości 2000 złotych. To mniej niż w Wielkiej Brytanii, bo tam kara wynosi 1000 funtów - zdradza. Jeśli zmiany weszłyby w życie, wszystkie obecnie obowiązujące karty straciłyby ważność, a osoby do nich rzeczywiście uprawnione miałyby możliwość wyrobienia nowych kart. - Takich, których nie byłoby łatwo podrobić - zaznacza. Kolejną nowością ma być długość ważności karty - tylko pięć lat.
Tomczak w lipcu chce zaproponować na sesji Rady Miasta projekt, który znacznie ułatwi życie osobom niepełnosprawnym poruszającym się samochodem po Poznaniu. - Chcemy z radną Dudziak wprowadzić zmiany w regulaminie Strefy Płatnego Parkowania. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogłyby korzystać ze wszystkich miejsc parkingowych w strefie w ramach swojej karty. Obecnie mogą parkować auta tylko na kopertach. Jeśli chcieliby je zostawić na innym miejscu parkingowym w strefie, muszą płacić - wyjaśnia.
Więcej na ten temat w środę Otwartej Antenie w Telewizji WTK. Początek o godzinie 20.35.
Najpopularniejsze komentarze