Reklama
Reklama

MPK: internet w autobusach i tramwajach od września

fot. Jakub Walczak
fot. Jakub Walczak

Już w ubiegłym tygodniu pisaliśmy o planach zapewnienia w poznańskich pojazdach MPK bezprzewodowego internetu. We wtorek ujawniono szczegóły. Ponad 500 mobilnych hotspotów pojawi się we wszystkich tramwajach i autobusach. System ma być gotowy we wrześniu.

Po sukcesie pilotażowego projektu zamontowania mobilnych hotspotów w 10 autobusach poznańskiego MPK (październik 2012 roku), INEA decyduje się na rozszerzenie systemu. Łącznie w autobusach i tramwajach na terenie Poznania ma się pojawić ponad 500 punktów dostępowych zapewniających możliwość korzystania z internetu. MPK dysponuje 522 pojazdami i we wszystkich hotspoty mają funkcjonować. INEA planuje, że system w pełni zacznie działać we wrześniu, a więc tuż po wakacjach. Pojazdy, w których będzie dostęp do internetu zostaną oznaczone specjalnymi naklejkami.

Będzie to pierwsza tak rozbudowana sieć hotspotów w pojazdach komunikacji miejskiej w Polsce. - Czeka nas duża operacja logistyczna, która będzie trwała przed całe lato. Montaż jednego mobilnego hotspotu zajmuje od godziny do nawet kilku godzin - wyjaśnia Michał Korzeniewski, dyrektor ds. rozwoju INEA.

Każdy pasażer komunikacji miejskiej po wakacjach będzie mógł korzystać z bezprzewodowego internetu siedząc w tramwaju czy autobusie. Podobnie jak w przypadku pilotażowego projektu - abonenci INEA będą mogli korzystać z hotspotów bez limitu czasowego. Osoby, które nie są abonentami operatora będą mogły surfować po internecie bezpłatnie przez 15 minut. Takie rozwiązanie będzie stosowane prawdopodobnie do końca bieżącego roku. Następnie zapadnie decyzja jakie opcje zaproponować pasażerom.

MPK nie będzie płacić za montaż hotspotów. Wszystkie koszty bierze na siebie INEA.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
24℃
16℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
6.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro