Reklama

Rok po EURO: co nam zostało po sportowej imprezie?

fot. Sebastian Czopik
fot. Sebastian Czopik

10 czerwca 2012 roku na poznańskim Stadionie Miejskim odbył się pierwszy mecz w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Chorwaci zmierzyli się w nim z Irlandczykami. To właśnie Irlandczyków zjechało do naszego miasta najwięcej. Co Poznaniowi zostało po mistrzostwach?

8 czerwca 2012 oficjalnie otwarto Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Dwa dni później w Poznaniu odbył się pierwszy mecz w naszym mieście. Chorwaci zmierzyli się w nim z Irlandczykami. Pokonali reprezentację Zielonej Wyspy 3:1.

Podczas najważniejszej imprezy sportowej ostatnich lat do stolicy Wielkopolski zjechały tysiące kibiców z całej Europy. Miasto od początku podkreśla, że z imprezy jest bardzo zadowolone. - Pod względem promocyjnym osiągnęliśmy sukces, o jakim nawet nie mogliśmy marzyć - mówił tuż po zakończeniu EURO Łukasz Goździor, dyrektor Biura Promocji UM. - I nie ma się co oszukiwać, w najbliższych latach pewnie takiego sukcesu promocyjnego nie powtórzymy. EURO zdarzyło się raz - dodał.

Kibice wyjechali z naszego miasta zadowoleni. Czego efekt można obserwować również w tym roku. Do Poznania zjeżdża bowiem coraz więcej turystów spoza granic naszego kraju. - Jest większe zainteresowanie biur podróży, które organizują więcej wycieczek do Poznania, ale i jest zdecydowanie więcej odwiedzin indywidualnych - mówił pod koniec maja Jan Mazurczak z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. W ostatnim czasie najczęściej odwiedzają nas Hiszpanie, Niemcy i Anglicy.

Miasto na organizację imprezy wydało ponad 20 milionów złotych (nie licząc wielkich inwestycji, o których piszemy niżej). W tej kwocie były koszty związane z funkcjonowaniem Strefy Kibica, udekorowaniem miasta czy sprzątaniem ulic po wielkim świętowaniu kibiców. Do miejskiej kasy z imprezy wpłynęło... około 8 milionów złotych. Łatwo więc policzyć, że pod tym względem jesteśmy na minusie. Na plus wyszła natomiast promocja miasta. Wartość informacji o Poznaniu, które pojawiły się w mediach w związku z EURO wyceniono na 231 milionów złotych (ekwiwalent reklamowy).

EURO 2012 to także wiele ogromnych inwestycji prowadzonych w mieście. Pod koniec marca 2012 roku nowy terminal Lotniska Ławica uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Kilka dni później Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie nowych płyt postojowych i nowej drogi kołowania. Pasażerowie z nowego budynku zaczęli korzystać w maju.

Dużo zmieniło się w kwestii dróg: rondo Jana Nowaka Jeziorańskiego przeszło metamorfozę, zakończono pierwszy etap przebudowy węzła komunikacyjnego Kaponiera, wyremontowano fragment ulicy Grunwaldzkiej wraz z torowiskiem od Sheratona do ul. Matejki. Zmodernizowano też śródmiejski odcinek ulicy Bukowskiej oraz trasy w sąsiedztwie Stadionu Miejskiego.

W maju otwarto nowy dworzec PKP wybudowany przez TriGranit, a także oficjalnie zakończono dostawę tramwajów Solaris Tramino do naszego miasta. Łącznie jest ich w Poznaniu 45 - kosztowały ponad 313 milionów złotych. W sierpniu pierwszy raz pojechaliśmy trasą tramwajową na Franowo, a w październiku pierwsze tramwaje zaczęły "nocować" w hali postojowej nowej zajezdni na Franowie.

Dzięki EURO wiele zmieniło się w centrum Poznania: przebudowano przystanki tramwajowe na Placu Wolności oraz na ulicy Fredry, a także wymieniono torowisko na ulicy 27 Grudnia. Mieszkańcy śródmieścia zyskali też m.in. elementy małej infrastruktury - ławki oraz kwietniki. Wcześniej przeprowadzono m.in. modernizację torowiska w ulicy 23 Lutego, a także placu Cyryla Ratajskiego. W Dzień Dziecka uruchomiono Fontannę Wolności.

W czerwcu otwarto dwie obwodnice Poznania - wschodnią i zachodnią, dzięki czemu wielu mieszkańców okolicznych miejscowości może szybciej dotrzeć do stolicy Wielkopolski, a ruch w samym mieście się zmniejszył.

Inną sprawą są inwestycje, które miały powstać na EURO, ale ukończono je później lub wciąż trwają. W sierpniu pierwszy raz pojechaliśmy trasą tramwajową na Franowo. Do końca września mają potrwać prace przy przedłużeniu trasy PST do Dworca Zachodniego. W tym samym czasie ma się zakończyć przebudowa ulicy Grunwaldzkiej. Wciąż przedłuża się również budowa Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

Zobacz jak wyglądał Poznań podczas EURO 2012.

Czy Poznaniowi opłaciło się Euro 2012?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
59.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro