Reklama
Reklama

Poznań: mieszkańcy masowo pozbywają się... żółwi

We wtorek pisaliśmy o waranie, którego ktoś pozbył się wyrzucając go na śmietnik przy ulicy Drzymały na Sołaczu. Nie tylko tak nietypowe zwierzęta trafiają do poznańskiego ZOO. Mieszkańcy naszego miasta masowo pozbywają się bowiem... żółwi z terrariów.

O waranie znalezionym przypadkowo na śmietniku przy ulicy Drzymały pisaliśmy we wtorek (TUTAJ). Trafił do Starego ZOO, gdzie przebywa wraz z porzuconymi pytonami czy wężem boa. Ale poznaniacy do ZOO oddają też mnóstwo świnek morskich i papug. A to nie koniec.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


- ZOO nie prowadzi hodowli żółwi czerwonolicych ani żółtolicych - podkreśla Grażyna Pabijan, kierownik Starego ZOO. Mimo to w ogrodzie zoologicznym na Jeżycach bywało ich nawet... 200. Dlaczego? Poznaniacy podrzucają je do stawów znajdujących się na terenie ZOO. Zwierzęta hibernują w mule przez zimę, a podczas wiosennego czyszczenia dna zbiorników oczom pracowników ukazują się dziesiątki przedstawicieli tego gatunku.

Jak się okazuje takie żółwie wypuszczone np. do poznańskiego jeziora mogą wywołać ogromne spustoszenie. - Jeśli wypuścimy takiego żółwia np. w Kiekrzu, to raczej będzie mieszkał właśnie tam. Jest jednak możliwość, że będzie migrować - tłumaczy Borys Kala z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra. - Wyniszczają rodzime gatunki, polują na płazy i różnego rodzaju bezkręgowce - dodaje.

Polski żółw błotny w starciu z amerykańskim żółwiem czerwonolicym jest na straconej pozycji. Dodatkowo amerykański gatunek może przenosić choroby, na które polski odpowiednik nie jest odporny. - Na stawach na Morasku już od kilku lat obserwowane są dwa do trzech osobników - zdradza Kala. Takie żółwie można też zobaczyć w Jeziorze Rusałka.

Ale żółwie czerwonolice nie są jedynym zagrożeniem dla naszego środowiska. Inne to... wiewiórki szare. Gdy pojawiły się w Wielkiej Brytanii znacznie ograniczyły liczbę wiewiórek rudych. - Zgodnie z obowiązującym prawem zakazane jest posiadanie i sprzedawanie takich okazów. Jednak znaczna część społeczeństwa nie zdaje sobie z tego sprawy - kończy Kala.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro