Reklama
Reklama

W Polsce zacznie brakować pielęgniarek?

W czwartek pielęgniarki świętowały Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Nastroje w środowisku pielęgniarskim nie są jednak najlepsze. Pielęgniarki narzekają na zarobki, a Naczelna Izba Pielęgniarek ostrzega, że wkrótce może zacząć brakować pielęgniarek.

Klinika neonatologii zatrudnia najwięcej pielęgniarek z wszystkich poznańskich oddziałów szpitalnych. Jej szef podkreśla, że bez poświęcenia tych kobiet, dzieci nie udało by się uratować - Nie wystarcza wiedza. Do tego trzeba mieć serce. Jak żaden inny zawód wymaga on czegoś co mają kobiety. Stąd 99,9% osób pracujących w tym zawodzie to są Panie - mówi prof. Janusz Gadzinowski, kierownik kliniki neonatologii szpitala przy ul. Polnej.

Niezbyt satysfakcjonujące w stosunku do nakładu pracy są nadal zarobki pielęgniarek i położnych - Średnia w granicach 2500 złotych netto - mówi Małgorzata Mis, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek w szpitalu przy ulicy Przybyszewskiego. Problemem jest również spadająca liczba białego personelu. Według szacunków Naczelnej Izby Pielęgniarek w ciągu siedmiu kolejnych lat w Polsce ubędzie ich ponad dwadzieścia tysięcy. Już teraz średnia wieku polskiej pielęgniarki to prawie czterdzieści sześć lat.

W szpitalu przy ulicy Przybyszewskiego odbyło się dziś uroczyste spotkanie, w trakcie którego wyróżnione pielęgniarki otrzymały nagrody i kwiaty.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
20.86 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro