Reklama
Reklama

PeWuKa: 84 lata temu rozpoczęła się największa wystawa w Polsce

fot. Facebook Zwiedzamy MTP
fot. Facebook Zwiedzamy MTP

Dokładnie 84 lata temu, 16 maja 1929 roku, rozpoczęła się w Poznaniu Powszechna Wystawa Krajowa. Trwała 4,5 miesiąca i w tym czasie odwiedziło ją 4,5 miliona zwiedzających. Podczas wystawy w Poznaniu powstało m.in. największe w Polsce wesołe miasteczko.

16 maja 1929 roku w Poznaniu rozpoczęła się największa polska wystawa - Powszechna Wystawa Krajowa. Dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości zaprezentowano tu dorobek naszego państwa. PeWuKa odbywała się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Co ciekawe, właśnie ze względu na organizację gigantycznego przedsięwzięcia jakim była PeWuKa, targi poznańskie w tym roku nie odbyły się.

Od maja do września na 65 hektarach pojawiło się 4,5 miliona zwiedzających z całego świata. W 112 pawilonach (wybudowanych z okazji wystawy) prezentowano osiągnięcia gospodarcze, naukowe, polityczne i kulturalne. Zaprezentowało się tutaj blisko 1500 wystawców. - Wielkim powodzeniem cieszyła się poznańska Palmiarnia z największym kompleksem roślinności tropikalnej w Polsce. Zwiedzający Pewukę mogli podziwiać największą fontannę ulokowaną w parku Wilsona - informują Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Największym zainteresowaniem cieszyło się... wesołe miasteczko, które nie odbiegało standardem od europejskich lunaparków. - Najdłuższa kolejka górska, przenośna zjeżdżalnia wodna, diabelskie koło czy wioska murzyńską stanowiły najmodniejsze atrakcje ówczesnego okresu, często widziane w Polsce po raz pierwszy. Jedną z gorszących atrakcji parku rozrywki, wzbudzających ogromne zainteresowanie panów był pierwszy polski peep-show dumnie nazwany "Najpiękniejsze Kobiety Świata".

Do budowy obiektów wykorzystywanych podczas PeWuKi zużyto między innymi 10 milionów cegieł, 200 wagonów cementu, 20 wagonów żelaza, 8000 metrów sześciennych drzewa. Przygotowania trwały prawie trzy lata!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
19.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro