Reklama
Reklama

Zapytają poznaniaków, jak zmienić transport publiczny

Za tydzień do drzwi mieszkańców Poznania i aglomeracji zapukają ankieterzy. Mają do wypełnienia 70 tysięcy ankiet. Będą pytać o naszą drogą do pracy i powrotu do domu, przesiadki czy wybieranie środków komunikacji publicznej.

Dziś miasto podpisało umowę z konsorcjum, które przeprowadzi kompleksowe badania dotyczące transportu w powiecie poznańskim i opracuje plan transportowy dla aglomeracji - Zapytamy, czym poznaniacy jeżdżą? Autobusem? Tramwajem? Koleją? Jaki jest ich ruch w ciągu dnia - wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Pierwszy etap prac rozpocznie się 17 maja. Wówczas na ulice miasta wyjdzie stu ankieterów, których zadaniem jest przeprowadzenie siedemdziesięciu tysięcy ankiet - Ankiety na przystankach i na dworcach autobusowych, kolejowych. Tam jest przewidziana największa ilość ankiet. Można szacować, że co dziesiąty podróżny zostanie przeankietowany - wyjaśnia Jacek Thiem z Biura Inżynierii Transportu. Mniejsza ilość ankieterów pojawi się w centrach handlowych i prywatnych mieszkaniach. Każdy z ankieterów musi wylegitymować się specjalnym identyfikatorem i pismem wystawionym przez firmę, realizującą badanie.

Elementem projektu są też badania ruchu, które prowadzone będą na drogach i dworcach - Model musi mieć tę zaletę, że jak my coś zaczniemy zmieniać w transporcie to powinien nam oddać reakcję popytu Czyli na przykład jeśli zamykamy drogę to jak wówczas zmieni się ruch - opowiada Andrzej Krych z Biura Inżynierii Transportu.

Opracowany plan transportowy ma pomóc w rozwijaniu sieci transportowej - On będzie wpływał na kształt projektów infrastrukturalnych. To będzie dotyczyło na przykład dróg i planowanych ilości pasów, a także konkretnych linii tramwajowych, kolejowych - wyjaśnia Mirosław Kruszyński, z-ca prezydenta miasta. Dobrze przygotowany plan transportowy ułatwia też starania o unijne dofinansowanie projektów infrastrukturalnych.

Na przygotowanie planu dwa miliony złotych dała Unia Europejska, Poznań dołożył sto trzydzieści, a powiat poznański siedemdziesiąt tysięcy złotych. Plan ma być gotowy w przyszłym roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
6.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro