Ranking uczelni wyższych: UAM wciąż na podium
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w ubiegłym roku wrócił na podium rankingu uczelni akademickich przygotowanego przez Perspektywy i Rzeczpospolitą. Znalazł się na trzecim miejscu, za Uniwersytetami Jagiellońskim i Warszawskim. W tym roku utrzymał swoją pozycję. Zobacz jak poradziły sobie inne poznańskie uczelnie.
W ubiegłym roku Uniwersytet Adama Mickiewicza zajął trzecie miejsce w rankingu uczelni akademickich przygotowanym przez Perspektywy i Rzeczpospolitą. I w tym roku znajduje się na podium zajmując taką samą pozycję. Czołówka się nie zmieniła - numerem jeden wciąż jest Uniwersytet Jagielloński, a drugie miejsce należy do Uniwersytetu Warszawskiego.
Co z pozostałymi poznańskimi uczelniami publicznymi? Na bardzo dobrym ósmym miejscu znajduje się obecnie Uniwersytet Medyczny (awans o dwa oczka, przed rokiem było to miejsce 10). Spadek o jedno oczko zanotowała Politechnika Poznańska - obecnie na 22 miejscu. Na 21 miejsce wskoczył Uniwersytet Ekonomiczny (awans o dwie pozycje). Uniwersytet Przyrodniczy znajduje się na 33 miejscu (w roku ubiegłym miejsce 34). Ponowny spadek zaliczyła Akademia Wychowania Fizycznego - jest na 72 miejscu, a w roku ubiegłym była na 70.
Rankingi cząstkowe są korzystne dla Poznania. UAM znajduje się na trzecim miejscu w zestawieniu uniwersytetów. Politechnika Poznańska awansowała na 6 miejsce wśród uczelni technicznych (rok temu była siódma). Uniwersytet Przyrodniczy powrócił na podium rankingu uczelni rolniczych - obecnie jest na trzecim miejscu (rok temu miejsce czwarte). Uniwersytet Medyczny im. Marcinkowskiego wciąż plasuje się na drugim miejscu w kategorii uczelni medycznych. Mocne trzecie miejsce w kategorii uczelni ekonomicznych utrzymał Uniwersytet Ekonomiczny. Na czwartym miejscu wśród Akademii Wychowania Fizycznego utrzymuje się poznański AWF.
W rankingu kierunków studiów poznańskie uczelnie również radzą sobie dobrze. Co warto studiować w Poznaniu? Na pewno kierunki humanistyczne na UAM. Większość z nich zajęła dobrą trzecią pozycję w zestawieniu. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na UAM znajdują się na czwartym miejscu w Polsce, podobnie jak psychologia. Prawo na UAM jest na trzeciej lokacie w kraju.
Ekonomiczne kierunki warto studiować na Uniwersytecie Ekonomicznym (trzecia lokata w kraju). Na drugim miejscu w Polsce są kierunku plastyczne z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Czwarte miejsce w kraju zajmują kierunki lekarskie i dentystyczne oraz farmacja na Uniwersytecie Medycznym. Politechnika Poznańska z kierunkami IT jest czwarta w Polsce. Elektronika i telekomunikacja na tej samej uczelni zajmuje siódmą pozycję w kraju, a architektura i urbanistyka jest na miejscu szóstym.