Reklama
Reklama

Odkryli zapomniany czołg na poligonie

fot. CSWLąd
fot. CSWLąd

Jedną z najgłośniejszych akcji prowadzonych przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Muzeum Broni Pancernej było wydobycie i wyremontowanie ciągnika Sd.Kfz 6. Środowa akcja nie była tak spektakularna, ale wydobyty z poligonu czołg T-34/85 z pewnością będzie kolejnym ciekawym eksponatem w muzealnej kolekcji.

Wydobyty w środę czołg był elementem pasa ćwiczeń, który kilkadziesiąt lat temu powstał na poligonie w Biedrusku i służył do ćwiczeń piechoty. Większość czołgów usunięto wiele lat temu, ale z nieznanych powodów pozostawiono czołg T-34/85 - O dokładnej lokalizacji wraku wolontariuszy z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej poinformował major Waldemar Niwald, wykładowca Rozpoznania i Działań Specjalnych w CSWLąd - opowiada Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej.

Muzealna ekipa dokonała oględzin wraku i stwierdziła, że jest to czołg z wojennej produkcji. Wyprodukowany został w lutym 1945 roku w fabryce w Gorki i zachował się w niezłym stanie. O odkryciu poinformowany został komendant CSWLąd pułkownik Piotr Kriese, który podjął decyzję o wydobyciu i zabezpieczeniu wraku.

W środę rano na poligonie pojawili się żołnierze, którzy zajęli się wydobyciem pojazdu - Mimo ciężkiego terenu, zablokowania kół i gąsienicy z lewej strony czołgu akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie - dodaje Boruń. Czołg trafił już do CSWLąd, gdzie zostanie oczyszczony i zabezpieczony.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
12℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
19.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro