Reklama
Reklama

Nowe ZOO: słoniarnia ma cztery lata!

fot. papakredki / obiezyswiat.org
fot. papakredki / obiezyswiat.org

Poznańska słoniarnia w Nowym ZOO ma cztery lata. Dokładnie 24 kwietnia 2009 roku obiekt otwarto dla zwiedzających. Słonie przyjechały do Poznania z Węgier miesiąc wcześniej. Bez problemów zadomowiły się w nowym środowisku. Każdego dnia dostają około... 150 kilogramów jedzenia.

Poznańska słoniarnia to jeden z najnowocześniejszych budynków tego typu w Europie. Pawilon dla zwierząt ma prawie 1500 metrów kwadratowych powierzchni. Słonie dodatkowo mają do dyspozycji wybieg o powierzchni 2,5 hektara. Na zewnątrz znajduje się także duży basen, z którego mogą korzystać.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Obecnie w słoniarni mieszka pięć słoni. Najdłużej żyją tu Ninio i Yzik (od marca 2009 roku). W sierpniu tego samego roku dołączyła do nich Linda, a w listopadzie Kinga i Kizi. Zdaniem dyrektora ZOO, to Kinga jest przewodniczką stada. - Kieruje grupą w sposób cichy i rozważny. Czuwa nad harmonią. Jest bardzo cierpliwa i łagodna - wyjaśnia Lech Banach.

Słonie każdego dnia dostają około 150 kilogramów jedzenia. Spożywają głównie granulat, siano gałęzie drzew i zielonkę. Dodatkowo dostają też warzywa i owoce. Słonie nie zawsze otrzymują jedzenie w wyznaczonym miejscu. Czasem ich opiekunowie chowają pożywienie w różnych zakamarkach wybiegu, by zachęcić zwierzęta do poszukiwań.

W samej słoniarni miejsca dla zwiedzających jest niewiele. Przez większą część roku słonie można bowiem oglądać na zewnętrznym wybiegu, przy którym powstała wioska afrykańska. Znajduje się tutaj m.in. bar. Cały obiekt kosztował około 40 milionów złotych i cieszy się dużą popularnością wśród poznaniaków i turystów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro