Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
14 5

Poznań: 12 i 20 złotych za wywóz śmieci od lipca

j/KaT
środa, 13.03.2013 r.
godz. 13.12
j/KaT | środa, 13.03.2013 r., godz. 13.12
Poznań: 12 i 20 złotych za wywóz śmieci od lipca

12 złotych za śmieci segregowane i 20 za niesegregowane od osoby - tyle będziemy płacić od lipca co miesiąc za wywóz naszych odpadów. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Przewidziano zniżki dla rodzin wielodzietnych.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
14°C 1011 hPa
JUTRO
pogoda
14°C 1016 hPa
POJUTRZE
pogoda
21°C 1012 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Już pod koniec grudnia miała zapaść ostateczna decyzja w sprawie wysokości opłat za wywóz śmieci na terenie Poznania i okolicznych gmin. Członkowie Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej nie doszli jednak do porozumienia. Później wielokrotnie przekładano termin, w którym mieliśmy poznać oficjalny cennik. Ostateczna decyzja zapadła we wtorek.

- W Poznaniu i 9 sąsiednich gminach tworzących Związek Międzygminny opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny wyniesie 12,00 zł miesięcznie od mieszkańca z możliwością zastosowania metody degresywnej, a za odpady zbierane nieselektywnie 20,00 zł bez możliwości degresji – zdecydowało Zgromadzenie ZM GOAP – poinformował Walerian Ignasiak, rzecznik prasowy ZM GOAP. Oznacza to, że w przypadku śmieci segregowanych każda osoba będzie płacić 12 złotych miesięcznie, a w przypadku śmieci niesegregowanych - 20 złotych miesięcznie.

Wprowadzono zniżki dla rodzin wielodzietnych - to tzw. metoda degresywna. Stosuje się ją jednak wyłącznie w przypadku segregowania śmieci. Zakłada ona, że w gospodarstwie domowym do 3 członków - każda będzie płacić 100% stawki podstawowej (w sumie 36 zł miesięcznie). - W gospodarstwie 4-osobowym stawka dla każdego członka wyniesie 95%, w 5-osobowym 90% itd. W gospodarstwach 13-osobowych i liczniejszych stawka dla każdej osoby wyniesie 50 procent - dodaje.

Teren znajdujący się pod pieczą Związku Międzygminnego zostanie podzielony na 23 sektory. 12 z nich obejmie gminy, a 11 pojawi się w Poznaniu. - W tym cztery obejmują tereny największych spółdzielni mieszkaniowych: Grunwaldu, Piątkowa, Rataj oraz Winograd - wyjaśnia. Zdaniem GOAP utworzenie wielu sektorów zapewni firmom zajmującym się wywozem odpadów pracę, a także konkurencyjność. Przetarg na wywóz odpadów ma być ogłoszony prawdopodobnie pod koniec marca.

Nowe stawki za wywóz śmieci zaczną obowiązywać od 1 lipca. Wiadomo, że mieszkańcy Poznania i okolicznych gmin nie będą musieli kupować nowych pojemników na odpady. - To pozostanie w gestii Związku Międzygminnego. Właściciele i zarządcy nieruchomości będą musieli jedynie rozwiązać dotychczasową umowę z odbiorcami odpadów - mówił nam w poniedziałek Ignasiak.

ZOBACZ WYNIKI SONDY
arrow