"Związki partnerskie" już możliwe w Poznaniu
Dyskusja o związkach partnerskich wzbudza w Polsce wiele emocji, które powodują, że zapomina się o najbardziej zainteresowanych tematem. Jedna z poznańskich kancelarii twierdzi, że problem można częściowo rozwiązać wykorzystując istniejące przepisy. Na swojej stronie opublikowała wzory umów partnerskich.
Przypominamy, że sprawa związków partnerskich pojawiła się niedawno w polskim sejmie, ale większość posłów zadecydowała, że prace nad ustawą w ogóle się nie rozpoczną. Przy okazji padło wiele mocnych słów, a szczególnie wyróżniła się posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz, która uznała, że związki partnerskie nie przynoszą społeczeństwu żadnego zysku.
Jej wystąpienie, a także komentarze na temat transseksualnej posłanki Anny Grodzkiej wzbudziły wiele kontrowersji. Zarówno przeciwnicy jaki i zwolennicy Krystyny Pawłowicz publikowali listy otwarte, naukowcy wypowiadali się na łamach prasy, a studenci poznańskiego Wydziału Historycznego rozpoczęli Akcję Homoterapię przeciwko sygnatariuszom listu poparcia wydanego przez Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego.
Prawnicy z kancelarii "Grzybkowski. Guzek. Jackowski." zauważają, że medialna wrzawa rozmyła problem związków partnerskich - Polityczna dyskusja na temat zasadności wprowadzania dodatkowych uregulowań prawnych sprzyjających osobom żyjącym w związkach nieformalnych, zaangażowała opinię publiczną do tego stopnia, że... zapomniano o potrzebach najbardziej zainteresowanych - twierdzą adwokaci. W odpowiedzi na zapotrzebowanie kancelaria przygotowała i udostępniła trzy wzory umów partnerskich.
Umowa oznaczona kolorem zielonym przeznaczona jest dla osób, którym zależy na uregulowaniu spraw administracyjnych związanych z wspólnym mieszkaniem czy dostępem do informacji o zdrowiu partnerów. Umowa pomarańczowa wprowadza elementy związane z dziedziczeniem, a czerwona reguluje sprawy majątkowe i daje prawo do renty lub alimentów. Prawo do podpisania takich umów mają osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, stanu wolnego lub w stanie separacji orzeczonej przez sąd i niebędące stroną innej umowy związku partnerskiego. Umowy można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej kancelarii.
Najpopularniejsze komentarze