Reklama

Politechnika Poznańska w nowym budynku?

Politechnika Poznańska przeniesie się do starego koryta Warty. Władze uczelni planują postawić tam nowy budynek, w którym znajdzie się między innymi Wydział Architektury.

Na Wydziale Architektury uczy się teraz ponad tysiąc dwustu studentów. Zajęcia odbywają się w dwóch budynkach przy ulicy Nieszawskiej. Obiekty są jednak przestarzałe, a w dodatku zbyt małe dla rozrastającego się wydziału. Chcemy się przeprowadzić do przygotowanych obiektów. Chcemy też wiedzieć, że nie spowoduje to perturbacji w prowadzeniu zajęć, żeby nie przenosić się na raty. Po prostu chcemy wykonać to w dobre miejsce i w dobrym czasie - mówi dr Jerzy Suchanek, dziekan Wydziału Architektury PP.

Na budowę kolejnego wydziału Politechniki Poznańskiej na Piotrowie może zabraknąć miejsca. Dużo bardziej realny wydaje się, więc pomysł przenosin w okolice Starej Gazowni. Uczelnia już w ubiegłym roku przymierzała się zresztą do adaptacji tego budynku. Jednakże po analizie tego obiektu doszliśmy do wniosku, że ta adaptacja byłaby dla nas zbyt kosztowana i trudno byłoby uzyskać takie warunki, jakie wymagane są dla Wydziału Architektury - mówi dr Janusz Napierała, kanclerz Politechniki Poznańskiej.

Uczelnia planuje, więc budowę nowego gmachu. Prawdopodobnie stanie on przy Starej Gazowni. Nikt nie powiedział, że Stara Gazownia ma być tylko centrum kultury - komentuje Mariusz Wiśniewski, radny PO, komisja rewitalizacji.

Plany mogą się jednak rozbić o teren, na którym ma stanąć uczelnia. Sześć hektarów należy do spółek gazowniczych, częściowo także do Aquanetu. Dzisiaj pojawia się pytanie, czy jest to możliwe i czy Politechnikę Poznańską stać na takie przedsięwzięcie - mówi Ryszard Grobelny , prezydent Poznania.

Inwestycja pochłonie około 50 milionów złotych. Uczelnia liczy na unijną dotację i wsparcie miasta przy formalnościach związanych z wykupem gruntu. Jeśli uda się pozyskać teren, budynek będzie gotowy w przeciągu siedmiu lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
12℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
22.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro