Ignacy Jan Paderewski już w Poznaniu
Inscenizacją przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu rozpoczęły się w środę obchody 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
W przeddzień Powstania Wielkopolskiego, 26 grudnia 1918 r., znany polski pianista i polityk Ignacy Jan Paderewski przyjechał z krótką wizytą do Poznania. Wywołał wśród polskiej społeczności w mieście wielkie poruszenie. Mistrza uroczyście przywitano na dworcu. Następnie zorganizowano na jego cześć bankiet w Hotelu Bazar. Tam, z balkonu, przemówił do poznaniaków.
Przeciw obecności Paderewskiego w Poznaniu głośno protestowały władze i społeczność niemiecka. W reakcji Niemcy zorganizowali następnego dnia wojskowy przemarsz przez miasto. Polskojęzyczni poznaniacy, pragnący przyłączenia się do formalnie niepodległej od 11 listopada Polski, odpowiedzieli czynem zbrojnym.
94 lata później, w roku 2012, pociąg z Paderewskim na pokładzie ponownie pojawił się w Poznaniu, a konkretniej na Dworcu Letnim. - Kolejny raz PKP CARGO użyczy miłośnikom historii Wielkopolski swój tabor. Już 26 grudnia zabytkowy parowóz Ol 49-59 i zabytkowe wagony Bi należące do przewoźnika wezmą udział w inscenizacji przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania - zapowiadało PKP Cargo.
Paderewski wysiadł z pociągu w środę o godzinie 16.00. W postać wybitnego patrioty wcielił się Edmund Dudziński. Od godziny 18.00 w poznańskim Bazarze trwa koncert poświęcony pamięci Paderewskiego z udziałem solistów i aktorów Teatru Wielkiego, Zespołu Instrumentów Dętych "Poznań Brass", Zespołu Pieśni i Tańca "Wiwaty" oraz artystów wirtuozów fortepianu i skrzypiec.
Główną część obchodów 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaplanowano na czwartek, 27 grudnia.