Most Biskupa Jordana kończy pięć lat!
7 grudnia 2007 roku oficjalnie otwarto most Jordana. To przeprawa, dzięki której poznaniacy ponownie mogą się poruszać nad Cybiną. W piątek odbędą się huczne urodziny konstrukcji. Nie zabraknie tortu i występów artystycznych.
Szacuje się, że już od XIII wieku most łączący Śródkę i Ostrów Tumski miał duże znaczenie handlowe i gospodarcze. Jego historia została przerwana w 1939 roku, kiedy wycofujące się polskie wojska wysadziły obiekt w powietrze. Później most odbudowano, jednak ostatecznie przeprawa została rozebrana na początku lat 70-tych.
Pierwsze plany ponownego połączenia Śródki z Ostrowem Tumskim pojawiły się w 2002 roku, przy okazji remontu mostu św. Rocha. Wtedy stare przęsło przeniesiono w okolice rzeki Cybiny. Cztery lata później Unia Europejska przyznała znaczne środki na tę inwestycję i można było ogłosić przetarg.
Prace ruszyły w 2007 roku. W starym przęśle wymieniono wszystkie zardzewiałe elementy, całość ocynkowano i przystosowano do pełnienia funkcji kładki dla pieszych. Po zakończeniu przygotowań potężne przęsło ruszyło na wybrane miejsce. Stalowy kolos transportowano na specjalnych platformach toczących się po torach. Zwieńczeniem tej podróży była, dotąd w Polsce niespotykana, operacja przenoszenia mostu nad mostem (konkretnie mostem Mieszka I). Stalowy element o wadze 450 ton podniesiony został na wysokość 9 metrów. Spektakularne przedsięwzięcie inżynierskie trwało dwa dni. Całość kosztowała około 10 milionów złotych.
Most Jordana przeznaczony jest wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Kładka ma ponad 70 metrów długości i prawie 15 szerokości. Swoją obecną nazwę zawdzięcza pierwszemu biskupowi diecezji poznańskiej. Most jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Poznaniu. To właśnie tutaj można zobaczyć dziesiątki "kłódek miłości".
Z okazji piątych urodzin mostu miasto organizuje huczne obchody. W piątek od godziny 17.00 zaplanowano tu wiele atrakcji. - Most Jordana, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, stanie się promenadą, miejscem muzycznego spacerowania, teatralnej atmosfery, świetlistego zatrzymania. Wystąpią Orkiestra "KuSza", "Wędrowni Architekci", mimowie, tancerze ze Szkoły Baletowej i Formacji Hip-Hop "Yatey", projektantki z Uniwersytetu Artystycznego oraz Natalia Świerczyńska - vocal, Jacek Szwaj - fortepian i Tadeusz Sudnik - live electronics - informuje Urząd Miasta. Nie zabraknie tortu oraz... atrakcji dla 5-latków urodzonych 7 grudnia 2007 roku.
Najpopularniejsze komentarze