Reklama

Szkoła baletowa: kuria chce 13 mln zł, ministerstwo odpowiada

Już w piątek informowaliśmy o złożeniu przez Archidiecezję Poznańską pozwu przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości przy ulicy Gołębiej 8, w której mieści się obecnie szkoła baletowa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnia, że żądania kurii są bezpodstawne.

- Archidiecezja Poznańska wystąpiła na drogę sądową z powództwem przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości położonej w Poznaniu przy ul. Gołębiej 8 przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Olgi Sławińskiej - Lipczyńskiej w latach 1998-2012 - poinformował nas w piątek ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Zdaniem Mikołaja Drozdowicza, prawnika Archidiecezji Poznańskiej, państwo odbudowując budynek po wojnie przeznaczyło pieniądze na cudzą własność. - Były to nakłady na cudzą nieruchomość - wyjaśniał na konferencji prasowej. - Zapomniano tylko o jednym. Odnaleźliśmy dokumenty, które potwierdzają historie związane z odbudową i okolicznościami przejęcia tej nieruchomości przez Skarb Państwa - dodał.

Archidiecezja domaga się wypłacenia zaległych 13 milionów złotych za korzystanie z budynku. - Pieniądze miałyby trafić na cele charytatywne, konserwatorskie, budowę magazynu - mówi ks. Henryk Nowak, ekonom Archidiecezji Poznańskiej. - Tych wydatków jest sporo i środki na pewno zostaną spożytkowane z myślą o społeczeństwie - dodaje. - Nie chcemy stąd wyrzucać szkoły, ale doczekaliśmy się takich czasów, które wymagają poprawnego rozwiązywania kwestii najmu - kończy.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od dłuższego czasu prowadziło rozmowy z kurią na temat nieruchomości przy ulicy Gołębiej. - Spotkania i rozmowy ministra Bogdana Zdrojewskiego (i współpracowników) z abp. Stanisławem Gądeckim i jego pełnomocnikami odbywały się regularnie - informuje Maciej Babczyński, rzecznik MKiDN. - Ustalono, że Archidiecezja Poznańska przedstawi projekt ugody, która byłaby do przyjęcia i ewentualnego zawarcia przed sądem powszechnym. Do dnia dzisiejszego tego nie wykonała - dodaje.

Zdaniem ministerstwa żądania są bezpodstawne. - Sąd Okręgowy w Poznaniu, Wydział I Cywilny, w prawomocnym wyroku z 2011 roku oddalił roszczenie o zapłatę oraz ustalił, że wbrew twierdzeniom Archidiecezji, nie wiąże stron jakakolwiek umowa najmu, w szczególności umowa najmu z 1921 roku - wyjaśnia Babczyński. - Szkoła Baletowa w Poznaniu jest posadowiona na działkach numer 59, 60, 61 i 62. Jedynie jako właściciel działki nr 59 w księdze wieczystej jest wpisana Archidiecezja Poznańska. Wszystkie zabudowania na tych działkach podczas ostatniej wojny uległy zniszczeniu i w latach 50-tych ubiegłego wieku zostały odbudowane ze środków Skarbu Państwa. Nie ulega wątpliwości, że wznosząc zabudowania Szkoły Baletowej w Poznaniu, czynności dokonywane były na gruncie będącym w posiadaniu Skarbu Państwa. Bezpodstawne jest żądanie zapłaty za rzekome bezumowne korzystanie z gruntu skoro nieruchomość, do której roszczenia zgłasza Archidiecezja pozostaje w posiadaniu Skarbu Państwa nieprzerwanie od początku lat 20-tych ubiegłego wieku - kończy.

Archidiecezja zapowiada, że w przypadku korzystnej decyzji sądu na pewno będzie negocjować wysokość czynszu za wykorzystywanie budynku przez szkołę baletową.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro