Reklama
Reklama

Zobacz Dzień Kolejarza w Poznaniu

fot. Adrian Potrawiak
fot. Adrian Potrawiak

Specjalny tramwaj turystyczny, z okazji Katarzynek, kursował w niedzielę z zajezdni przy ulicy Gajowej. Ponadto każdy mógł zostać motorniczym tramwaju lub zobaczyć niezwykłą makietę kolejową w ZSK.

Jak co roku MPK wraz Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych organizuje obchody z okazji święta św. Katarzyny - patronki wszystkich tramwajarzy i kolejarzy. Jak już wcześniej informowaliśmy (tutaj) na dzień 25 listopada MPK przygotowało liczne atrakcje. Między innymi uruchomiona została specjalna linia tramwajowa, która obwoziła poznaniaków przez poznańskie zajezdnie tramwajowe.

Specjalna Katarzynkowa linia tramwajowa 19 przebiegać będzie następującą trasą:

GAJOWA - zajezdnia przy ul. Głogowskiej - zajezdnia przy ul. Madalińskiego - zajezdnia przy ul. Fortecznej - pętla Franowo - GAJOWA

- Tramwaj świętej Katarzyny to nie jedyna tegoroczna atrakcja. Na pętli tramwajowej na Franowie na pasażerów czekają zabytkowe już autobusy Jelcz RTO i Ikarus 280, które będą obsługują specjalną okazjonalną linię F do lokomotywowni PKP Cargo. A tam dalsze atrakcje, które zaplanowali dla poznaniaków kolejarze. Autobusy odjeżdżają z pętli tramwajowej na Franowie, co 30 minut w godzinach od 12.00 do 14.30 - informowało MPK.

W obchody włączyły się również Przewozy Regionalne oraz PKP Cargo. Dzięki PR poznaniacy mogli m.in. zobaczyć czeską lokomotywę elektryczną, lokomotywę spalinową SP32, nowoczesny wagon REGIOekspres wraz z wagonem do pociągów turystycznych i wagonem salonką oraz jednostkę elektryczną EN57 AKW.

Natomiast w Zespole Szkół Komunikacji przy ul. Fredry 13 można było zobaczyć niezwykłą makietę kolejową, której tory składają się z torów o długości 1 km. Jest to największa stacjonarna makieta kolejowa w Polsce, której pierwsze elementy powstały 15 lat temu. Poznański Klub Modelarzy Kolejowych jeszcze przed Katarzynkami 2012 ulepszył makietę o nowy element.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro