Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
15 9
Reklama

Drogi rowerowe: ograniczą prędkość rowerów do 10 km/h?

KaT
poniedziałek, 6.08.2012 r.
godz. 14.54
KaT | poniedziałek, 6.08.2012 r., godz. 14.54

W Sopocie kilka dni temu podjęto decyzję o ograniczeniu prędkości rowerów poruszających się po nadmorskiej ścieżce rowerowej do 10 km/h. Czy w Poznaniu również powinno zostać wprowadzone takie ograniczenie?

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
19°C 1019 hPa
JUTRO
pogoda
15°C 1023 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1026 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Dziesiątki rowerzystów poruszają się każdego dnia po Poznaniu. Podobnie jest w Sopocie i wielu innych miastach. Jednak to w nadmorskim kurorcie zdecydowano się na wprowadzenie ograniczenia prędkości rowerów do 10 km/h. Ograniczenie to zostanie wprowadzone na nadmorskiej ścieżce rowerowej. Władze miasta swoją decyzję tłumaczą zagrożeniem, jakie stanowią dla spacerowiczów zbyt szybko jeżdżący rowerzyści.

A jak jest w Poznaniu? Jednym z popularnych miejsc, w którym można pojeździć na rowerze, są okolice Jeziora Maltańskiego. W pobliżu stoku Malta Ski krzyżują się się ścieżka dla pieszych i dla rowerzystów. - Jeżdżą zbyt szybko - mówią spacerowicze. - Często nie znają podstawowych zasad, że trzeba jechać prawą stroną. Na szybkiego mijają. Czasami nawet w rękę mnie uderzyli - dodaje inny poznaniak.

Rowerzyści o pieszych również nie mają dobrego zdania. - Jadąc na rowerze mogą się zdarzyć różne rzeczy. Wejdzie małe dziecko pod nadjeżdżający rower i może być tragedia - tłumaczy starszy rowerzysta.

Pomysł ograniczenia prędkości do 10 km/h raczej się nie podoba. - Co to jest 10 km/h? Chociaż 20 musiałoby być - mówi jeden z rowerzystów. - Może na bardziej ruchliwych trasach można to wprowadzić, ale nie na spokojniejszych, gdzie nie ma ludzi - dodaje inny.

Zdaniem Michała Beima z Sekcji Rowerzystów Miejskich w Poznaniu wprowadzenie ograniczenia prędkości dla rowerów nie jest konieczne. - W naszym mieście nie ma jakichkolwiek przesłanek, by ograniczać prędkość na trasach rowerowych. Powinniśmy natomiast zwrócić większą uwagę na jakość wykonania dróg rowerowych - wyjaśnia. O jakości ścieżek rowerowych w naszym mieście pisaliśmy tutaj.

Rowerzyści i piesi zgadzają się jednak co do jednego - ścieżki rowerowe i chodniki powinny być wyraźnie rozdzielone. Często zdarza się bowiem, że piesi zamiast po chodniku poruszają się po drodze dla rowerów, a rowerzyści muszą wówczas jeździć po chodniku.

Reklama