Reklama
Reklama

Przedłużenie PST: są już słupy trakcyjne

Od pewnego czasu na budowie przedłużenia trasy PST do Dworca Zachodniego można zobaczyć słupy trakcyjne. Tuż przy nich pojawia się coraz więcej podkładów i torów. - Nie mamy przerwy na EURO - tłumaczy wykonawca.

Poznań ogarnął szał związany z EURO 2012, ale niektórzy na świętowanie mają niewiele czasu. Intensywne prace budowlane trwają m.in. na nowym odcinku trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. - Mimo EURO, pracujemy normalnie. Nawet w sobotę i niedzielę - mówi Maciej Bulski z Infrastruktury EURO 2012. - Nie powodujemy utrudnień w ruchu, więc nikomu nie przeszkadzamy pracując. Komplikacje komunikacyjne pojawią się, gdy trzeba będzie połączyć obecną trasę z nowym fragmentem (w sierpniu), a także, gdy trzeba będzie wybudować łącznik z ulicą Głogowską przy Dworcu Zachodnim.

Prace przebiegają zgodnie z planem. - Słupy trakcyjne pojawiają się na budowie już od pewnego czasu - mówi Bulski. - Mamy też coraz więcej torowiska - dodaje. To właśnie torowisko, a w zasadzie drewniane podkłady tramwajowe wzbudziły ostatnio spore zainteresowanie naszych czytelników.

Bulski uspokaja, że drewniane podkłady są bardzo dobrą inwestycją. - Nowe torowiska buduje się obecnie i na podkładach betonowych i drewnianych. Drewniane są równie wytrzymałe, a dodatkowo lepiej tłumią hałas generowany przez pojazdy. Część torowiska, tam gdzie pokrywa się ono z drogą serwisową, będzie wykonana na betonowych podkładach - tłumaczy.

Spore zainteresowanie wzbudził także słup trakcyjny stojący w torowisku w miejscu łączenia obecnej trasy z nowym fragmentem. - To nie błąd. Ten słup jest obecnie potrzebny do tego, by trasa PST mogła funkcjonować. Zostanie zdemontowany w sierpniu, gdy połączymy torowiska. Znajdzie się w innym miejscu, gdzie nie będzie kolidował z torowiskiem.

W najbliższych dniach rozpoczną się prace związane z budową pętli przy Dworcu Zachodnim. - Baza kontenerowa wykonawcy jest już gotowa. Czeka nas jeszcze wyburzenie jednego budynku, który stanowił zaplecze budowy. Nastąpi to w przyszłym tygodniu. Będzie to ostatnia rozbiórka - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro