Spółki Grupy PBG złożyły wniosek o upadłość
Grupa PBG buduje w Poznaniu Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, a w wakacje powinna rozpocząć drugi etap przebudowy Kaponiery. Czwartego czerwca trzy spółki wchodzące w skład grupy podjęły decyzję o złożeniu wniosku o upadłość.
Wniosek o upadłość układową spółek PBG, Hydrobudowa Polska oraz Aprivia został złożony w poniedziałek do Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto. Swoją decyzję zarząd spółki uzasadnia chęcią dalszego prowadzenia działalności i doprowadzenia do porozumienia z wierzycielami - Decydując się na złożenie wniosku o upadłość z zawarciem układu kierowaliśmy się interesem naszych pracowników, wszystkich wierzycieli spółki oraz kontrahentów. Przyjęcie warunków zaproponowanych przez banki byłoby szkodliwe dla PBG i pozostałych wierzycieli. Oznaczałoby to bowiem nierówne traktowanie naszych wierzycieli, co niekorzystnie odbiłoby się na naszych podwykonawcach, dostawcach materiałów i obligatariuszach - wyjaśnia Jerzy Wiśniewski, prezes PBG.
Obecne problemy spółek to przede wszystkim brak płynności finansowej, który spowodowany jest między innymi zaangażowaniem grupy w inwestycje takie jak budowa autostrady A1 i A4 oraz budowa Stadionu Narodowego. Problemem było też wycofanie się banku z finansowania jednej z inwestycji i konieczność jej realizacji z środków własnych. Sytuację komplikuje też trudna sytuacja całej branży budowlanej w Polsce.
Grupa PBG realizuje w Poznaniu między innymi przebudowę ulicy Roosevelta, budowę Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, a wkrótce powinna rozpocząć drugi etap przebudowy Kaponiery.
Wiadomo, że problemów nie będzie w przypadku trwającej przebudowy ulicy Roosevelta. Natomiast dowiedzieliśmy się, że istnieje plan awaryjny dla drugiego etapu przebudowy Kaponiery - Aktualnie kończymy I etap przebudowy Kaponiery. Jeśli chodzi o kolejny etap to chciałbym podkreślić, że te prace realizujemy wspólnie z naszym hiszpańskim partnerem - firmą OHL. Jeśli okaże się, że mamy problem z rozpoczęciem tego etapu, to rozważamy przejęcie roli lidera przez OHL, który odpowiadałby za dokończenie inwestycji. Istnieje też taka możliwość, że nasza sytuacja się poprawi po otwarciu postępowania upadłościowego, odzyskamy dostęp do środków, które w tej chwili są zablokowane i będziemy mogli kontynuować prace - mówi Krzysztof Woch, rzecznik prasowy spółki Hydrobudowa Polska.
Istnieje natomiast zagrożenie dla trwającej już budowy Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa - Jeśli chodzi o ICHOT to tutaj nie mogę zagwarantować, że żadnego wstrzymania prac nie będzie. Natomiast będziemy robić wszystko, żeby trwało to jak najkrócej. Nasz wniosek o upadłość wynika zresztą z tego, że chcielibyśmy odzyskać dostęp do środków, które w tej chwili są zablokowane i kontynuować inwestycje - kończy Woch.
Najpopularniejsze komentarze