Reklama

VIII LO: miasto zapłaci kurii 4,5 mln złotych

4,5 miliona złotych miasto zapłaci Archidiecezji Poznańskiej za bezumowne korzystanie z budynku przy ulicy Głogowskiej, w którym mieści się obecnie VIII Liceum Ogólnokształcące. Pieniądze trafią do kurii w trzech ratach. Pierwsza z nich jeszcze w tym roku.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że znaleziono nową siedzibę dla VIII LO w Poznaniu. Od września 2013 roku szkoła miałaby się przenieść do budynków po Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego przy ulicy Cegielskiego (więcej tutaj).

W poniedziałek oficjalnie przedstawiono postanowienia zawarte w ugodzie pomiędzy miastem i kurią. Chodzi o zaległy czynsz, jaki miasto ma zapłacić archidiecezji za bezumowne korzystanie z budynku przy ulicy Głogowskiej. W sierpniu ubiegłego roku archidiecezja zażądała 6 milionów złotych od miasta właśnie za bezumowne wykorzystanie obiektu. - 6 milionów złotych to dług miasta, który z każdym dniem wzrasta. Jeśli miasto nie odpowie na nasze dokumenty sprawa trafi na drogę sądową - tłumaczył wówczas ks. Maciej Szczepaniaka, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Suma, jaką chciała otrzymać kuria naliczana była od 2007 roku. Było to pewnego rodzaju wezwanie do zapłaty.

Ostatecznie, w poniedziałek ogłoszono, że miasto zapłaci kurii nie 6 milionów złotych, a 4,5 mln. Kwota trafi do archidiecezji w trzech ratach. Pierwsza z nich, w wysokości 500 tysięcy złotych, znajdzie się na koncie kurii jeszcze w tym roku roku. Kolejne raty, po dwa miliony, będą wypłacone w kolejnych dwóch latach.

Miasto będzie też płacić kurii ponad 50 tysięcy złotych miesięcznie za korzystanie z budynku przy Głogowskiej do czasu wyprowadzenia się stąd VIII LO. Według najnowszych informacji ma to nastąpić najpóźniej do września 2016 roku.

Ks. Henryk Nowak, ekonom Archidiecezji Poznańskiej zapowiada, że w budynku przy Głogowskiej dalej prowadzona będzie działalność edukacyjna. Część pieniędzy z odszkodowania przeznaczona zostanie właśnie na remont tego budynku. Mają się do niego przenieść szkoły katolickie. Pozostałe pieniądze z odszkodowania przeznaczone zostaną m.in. na działalność charytatywną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro