Reklama

Debata o Stadionie im. Szyca już jutro

Temat Stadionu im. Edmunda Szyca wraca co jakiś czas, ale w ostatnim czasie dzieje się wokół niego coraz więcej. Momentem przełomowym dla dalszych jego losów może być jutrzejsza debata, którą zorganizowało miasto.

Przypominamy, że stadion został wybudowany w 1929 roku dla Klubu Sportowego Warta Poznań. W latach 50ych został przebudowany, a jego użytkownikiem dalej była Warta Poznań, choć swoje mecze rozgrywał tu także Lech Poznań, odbywały się mecze kadry, a także finiszował na nim Wyścig Pokoju. Po 1989 i wycofaniu zakładów Cegielskiego ze sponsorowania klubu, rozpoczęły się problemy finansowe Warty Poznań, a ich następstwem było stopniowe niszczenie klubowego obiektu.

W 1998 roku ówczesne władze klubu sprzedały stadion duńskiemu deweloperowi. Deweloper zapłacił za teren 1,3 miliona dolarów, a kolejne 3,9 miliona miał dopłacić po zrealizowaniu inwestycji na tym terenie. Teren Stadionu im. E. Szyca stanowi jednak fragment tzw. południowego klina zieleni. Zostały one wyznaczone jeszcze przed wojną i pełnią rolę "zielonych płuc poznania". Według założeń teren ten powinien być przeznaczony pod rekreację, a nie gęstą zabudowę mieszkalną czy usługową.

Sytuacja patowa wokół tej sprawy trwa właściwie od 1998 roku, ale w ostatnich miesiącach sprawa nabrała przyśpieszenia. Aktywny w tej sprawie jest deweloper, który chciałby postawić w tym miejscu osiedle Nowa Wilda. Głos zabierają mieszkańcy i lokalne stowarzyszenia, które opowiadają się za zachowaniem terenów zielonych. O terenie przypomniała sobie też Warta Poznań, która od 1,5 roku zarządzana jest przez Izabellę Łukomską - Pyżalską. Prezes Warty zadeklarowała, że jest gotowa odkupić stadion od dewelopera i wybudować nowy stadion, na którym swoje mecze rozgrywałaby Warta Poznań.

W związku z licznymi kontrowersjami miasto postanowiło zorganizować konsultacje na temat przyszłości tego terenu, a o zdanie zapytać mieszkańców. Pomysł ten pochwalił prezydent Bronisław Komorowski, który wystosował list do Ryszarda Grobelnego i wszystkich uczestników debaty - Właściwa gospodarka przestrzenią miejską ma podstawowe znaczenie dla warunków życia mieszkańców. Jest więc jak najbardziej słuszne, aby to oni mogli wspólnie o niej decydować - pisze Bronisław Komorowski.

Do tej pory odbył się dwa etapy konsultacji. W pierwszym etapie przeprowadzono sondaż telefoniczny wśród mieszkańców Poznania oraz Wildy, a spośród ankietowanych wybrano 120 uczestników piątkowej debaty. W drugim etapie przygotowano zestaw materiałów dla przyszłych uczestników debaty, w których omówiono możliwe koncepcje zagospodarowania spornego terenu oraz wskazano plusy i minusy możliwych rozwiązań. Przygotowane materiały zostały przekazane wszystkim uczestnikom debaty, a także udostępnione na miejskich stronach.

Ostatnim etapem będzie debata, która odbędzie się 25 maja o godzinie 15:30 w VI Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Krakowskiej. Debatę otworzy wystąpienie prezydenta Ryszarda Grobelnego, a następnie głos zabiorą przedstawiciele zainteresowanych stron. Po wystąpieniach zaplanowano dyskusję mieszkańców oraz rundę pytań i odpowiedzi. Około godziny 20:30 debata powinna się zakończyć ogłoszeniem jej wyników. Otwarte pozostaje pytanie, czy uda się jutro zakończyć trwający od 1998 roku spór?

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
48.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro