Współczesna poznańska architektura w Starym Browarze
Do 3 czerwca w Starym Browarze można zobaczyć dwie wystawy "Współczesna poznańska architektura - realizacje i ich twórcy" i "Portrety poznańskich architektów", które są pokłosiem konkursów o nagrodę im. Jana Baptysty Quadro i Złotego Ołówka.
Poznań w ostatnich latach uległ architektonicznej przemianie, a wszystko dzięki nowatorskim pomysłom architektów, którzy poprzez swe często odważne realizacje odmienili oblicze stolicy Wielkopolski. Najlepsze obiekty nagradzane są nagrodami im. Jana Baptysty Quadro i Złotego Ołówka, a do 3 czerwca można je oglądać w pasażu Starego Browaru.
Odbywającej się w pasażu ekspozycji towarzyszy inna, prezentowana w Galerii Słodownia wystawa "Portrety architektów poznańskich - twórcy współczesnej architektury". Znajdują się na niej prace autorstwa artysty Tytusa Byczkowskiego i są to sylwetki architektów, którzy na przestrzeni lat mieli ogromny wpływ na kształtowanie się miejskiej przestrzeni publicznej.
- Wystawa to zbiór portretów i karykatur architektów. Kluczem do wyboru postaci, były osoby uhonorowane nagrodami im. Jana Baptysty Quadro i Złotego Ołówka. Większość z nich miałem okazję poznać osobiście, a przenosząc wizerunek na płótno czy papier, skupiałem się na osobowości, a nie realizacjach architektonicznych - mówi Tytus Byczkowski, artysta malarz.
Podczas inauguracji wystawy w Galerii Słodownia, ogłoszeni zostali również laureaci konkursu dla studentów na koncepcję zagospodarowania północnej części Ostrowa Tumskiego. Pierwszą nagrodę, za pomysł rewitalizacji północnej część ostatniej wyspy w granicach miasta Poznania otrzymały Anna Stojčer i Anna Siwik. Druga nagroda trafiła do Aleksandry Hyż, a trzecia do Jagody Spychały.
Jury konkursu wyróżniło ponadto prace Dominiki Grabarczyk i Andrzeja Piechoty; Marii Jankowskiej i Anny Kladzińskiej oraz Marty Urbańskiej. Ostrów Tumski pomimo swej atrakcyjnej lokalizacji jest ewidentnie niedocenioną i niewykorzystaną częścią miasta, która obecnie ulega jedynie degradacji. Nadesłane prace pokazują ileż niebanalnych pomysłów zagospodarowania przestrzeni może powstać, gdy pozostawi się inicjatywę ludziom z wyobraźnią, a tej na pewno nie brakuje studentom Uniwersytetu Artystycznego. Miłośnicy poznańskiej architektury po wystawie mogą nabyć album "Portrety architektów poznańskich - twórcy współczesnej architektury".