Wielkopolscy muzealnicy i naukowcy nagrodzeni
Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to najważniejsza nagroda przyznawana w polskiej branży muzealniczej. Wczoraj odbyła się uroczystość wręczenia statuetek za rok 2011, a wśród nagrodzonych są, aż cztery projekty związane z Poznaniem i Wielkopolską.
Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to najbardziej prestiżowe wydarzenie polskiego muzealnictwa. Organizowane jest od trzydziestu lat, a jego celem jest nagrodzenie najciekawszych, innowacyjnych działań podejmowanych w polskich muzeach. W tym roku do udziału w konkursie zostało zgłoszonych 180 wydarzeń muzealnych.
W kategorii przedsięwzięcia edukacyjne nagrodę zdobyło poznańskie Muzeum Narodowe za projekt"5 zmysłów. Audiodeskrypcja". Jest to nowatorski projekt, którego celem było stworzenie wystawy sztuk wizualnych połączonej z działaniami edukacyjnymi skierowanymi do osób niewidomych i słabo widzących. Projekt realizowany był na terenie poznańskiego Muzeum Narodowego w terminie od 15 X do 27 XI 2011 roku.
Nagrodzone zostało również gnieźnieńskie Muzeum Początków Państwa Polskiego, które realizuje projekt "Ochrona dziedzictwa kulturowego w Muzeum Początków Państwa Polskiego - Etap I". Nagroda została przyznana w kategorii konserwacja muzealiów, a wyróżniony został jeden z elementów wspomnianego projektu czyli konserwacja zespołu rzeźb średniowiecznych znajdujących się muzeum.
Nagrodę w kategorii wystawy etnograficzne i archeologiczne otrzymało Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które w 2011 roku zrealizowało na swoim terenie wystawę "Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecznym".
Warto też wspomnieć o nagrodzie w kategorii wystawy i inne przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej. W tym wypadku nagrodzone zostało Muzeum Sttuthof w Sztutowie (woj. Pomorskie), na którego terenie realizowany był projekt "Sztutowo czy Stutthof? Krajobraz pamięci i martyrologii w perspektywie interdyscyplinarnej na podstawie projektu realizowanego przez Muzeum Stutthof w Sztutowie w latach 2010-2011". Natomiast inicjatorami i wykonawcami tego innowacyjnego projektu byli pracownicy i studenci poznańskiego Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM.