Reklama
Reklama

Wielkopolscy muzealnicy i naukowcy nagrodzeni

fot. Nishio Poznań
fot. Nishio Poznań

Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to najważniejsza nagroda przyznawana w polskiej branży muzealniczej. Wczoraj odbyła się uroczystość wręczenia statuetek za rok 2011, a wśród nagrodzonych są, aż cztery projekty związane z Poznaniem i Wielkopolską.

Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to najbardziej prestiżowe wydarzenie polskiego muzealnictwa. Organizowane jest od trzydziestu lat, a jego celem jest nagrodzenie najciekawszych, innowacyjnych działań podejmowanych w polskich muzeach. W tym roku do udziału w konkursie zostało zgłoszonych 180 wydarzeń muzealnych.

W kategorii przedsięwzięcia edukacyjne nagrodę zdobyło poznańskie Muzeum Narodowe za projekt"5 zmysłów. Audiodeskrypcja". Jest to nowatorski projekt, którego celem było stworzenie wystawy sztuk wizualnych połączonej z działaniami edukacyjnymi skierowanymi do osób niewidomych i słabo widzących. Projekt realizowany był na terenie poznańskiego Muzeum Narodowego w terminie od 15 X do 27 XI 2011 roku.

Nagrodzone zostało również gnieźnieńskie Muzeum Początków Państwa Polskiego, które realizuje projekt "Ochrona dziedzictwa kulturowego w Muzeum Początków Państwa Polskiego - Etap I". Nagroda została przyznana w kategorii konserwacja muzealiów, a wyróżniony został jeden z elementów wspomnianego projektu czyli konserwacja zespołu rzeźb średniowiecznych znajdujących się muzeum.

Nagrodę w kategorii wystawy etnograficzne i archeologiczne otrzymało Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które w 2011 roku zrealizowało na swoim terenie wystawę "Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecznym".

Warto też wspomnieć o nagrodzie w kategorii wystawy i inne przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej. W tym wypadku nagrodzone zostało Muzeum Sttuthof w Sztutowie (woj. Pomorskie), na którego terenie realizowany był projekt "Sztutowo czy Stutthof? Krajobraz pamięci i martyrologii w perspektywie interdyscyplinarnej na podstawie projektu realizowanego przez Muzeum Stutthof w Sztutowie w latach 2010-2011". Natomiast inicjatorami i wykonawcami tego innowacyjnego projektu byli pracownicy i studenci poznańskiego Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
9.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
12.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro