Reklama
Reklama

Poznań: oszukują biletomaty, ZTM sprawdza system

fot. KWP w Poznaniu
fot. KWP w Poznaniu

Posiadacze komkart mogą je uzupełniać nie tylko w punktach ZTM, ale także w biletomatach. Jak się okazuje, sporo poznaniaków korzysta z luki w oprogramowaniu tych maszyn próbując w ten sposób zarabiać pieniądze. ZTM po naszej interwencji zablokował czasowo możliwość uzupełniania komkart w biletomatach.

Do naszej redakcji zgłosiła się Marta, która kilkukrotnie była świadkiem nietypowego biznesu, jaki rozkręcił się przy poznańskich biletomatach. - Wiele osób odkryło lukę w sposobie działania automatów do sprzedaży biletów, dokładnie chodzi o doładowania komkart, ludzie zarabiają już na tym nawet 2 tysiące złotych miesięcznie - pisze. - Doładowanie komkarty za kwotę 100 zł kosztuje za ich pośrednictwem około 20 złotych.

Ze względów oczywistych nie będziemy opisywać sposobu, w jaki "sprytni" pasażerowie oszukują biletomaty.

Zwróciliśmy się natomiast do Zarządu Transportu Miejskiego (który odpowiada za bilety na komunikację miejską) z pytaniem, czy wie, że przez oszustwa pasażerów może tracić sporo pieniędzy. Przekazaliśmy ZTM także dokładną instrukcję w jaki sposób można oszukać biletomat - Jestem bardzo zdziwiona tymi doniesieniami. Nie wiem, czy chodzi o jeden biletomat, czy o kilka, ale zapewniam, że natychmiast skontaktujemy się z firmą, która tworzyła oprogramowanie do naszych automatów - zapewnia Zdzisława Andrzejewska, zastępca dyrektora ZTM. - Jeśli rzeczywiście pojawiła się tam luka, system zostanie najszybciej jak to możliwe zabezpieczony.

Jeśli okaże się, że firma lukę wykryje, a Zarząd Transportu Miejskiego będzie w stanie oszacować straty spowodowane procederem - policja zajmie się sprawą. - Obecnie nie mamy żadnych zgłoszeń o takich działaniach - mówi Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji. - ZTM musi sprawdzić system. Jeśli okaże się, że dochodziło do oszustw lub doszło do ingerencji w system my będziemy ścigać sprawców i odpowiedzialność karna jest tutaj nieunikniona - kończy.

Po naszej interwencji Zarząd Transportu Miejskiego zablokował możliwość doładowywania komkart w biletomatach. - Z powodu usterki oprogramowania sprzedaż elektronicznych biletów w biletomatach ZTM w Poznaniu zostaje czasowo wstrzymana - czytamy na stronie internetowej ZTM. - Po usunięciu awarii sprzedaż elektronicznych biletów zostanie ponownie uruchomiona.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro