Reklama

Szyld Poznań Główny z poziomymi kreskami

W tym tygodniu na budowie nowego Poznania Głównego pojawiły się oficjalny szyld dworca oraz elementy informacji wizualnej. Uwagę czytelników przykuły kreseczki wykorzystane w nazwie "Poznań Główny". Są poziome.

W czwartek pokazywaliśmy na naszym portalu zdjęcia z wnętrza nowego dworca PKP. W budynku zaczęły się pojawiać pierwsze elementy informacji wizualnej - oznaczeń wyjść na perony, czy znaki informujące o tym, gdzie znajdują się toalety. Uwagę naszych czytelników przykuł jednak napis "Poznań Główny" umieszczony we wnętrzu hali głównej. Zamiast tradycyjnych kreseczek nad "n" i "o" pojawiły się tutaj kreski poziome. Dokładnie tak samo wygląda główny szyld dworca od strony ulicy Dworcowej. Posypały się komentarze i maile do redakcji.

- Na nowym dworcu Poznań Główny, od strony placu dworcowego ukończono montowanie napisu "Poznań Główny" - niestety ku mojemu zdziwieniu zamiast znaków diakrytycznych, nad literami "n" i "o" zastosowano poziome kreski. Moim zdaniem jest to wbrew pisowni języka polskiego i po prostu wygląda brzydko - pisze Daniel.

- Chciałbym jednocześnie przypomnieć art. 10 ustawy o języku polskim, który mówi: "Napisy i informacje w urzędach i instytucjach użyteczności publicznej, a także przeznaczone do odbioru publicznego oraz w środkach transportu publicznego sporządza się w języku polskim" - dodaje.

W podobnym tonie wypowiadają się osoby komentujące czwartkowy artykuł. - Nie podobają mi się te kreski. To jakieś nowe zasady polskiej pisowni - dopytują. Inni przyznają natomiast, że napis dzięki nietypowym kreskom jest ciekawy i po prostu się wyróżnia.

Postanowiliśmy zapytać inwestora o powód użycia poziomych kresek zamiast standardowych - ukośnych. - Stworzenie całego systemu komunikacji wizualnej powierzono profesjonalnej firmie specjalizującej się w tego typu projektach - tłumaczy Przemysław Terlecki reprezentujący TriGranit.

- Litery zastosowane na szyldzie Poznań Główny nawiązują do liternictwa istniejącego na obecnym, starym dworcu PKP. Kreski nad "n" oraz "i" to artystyczna, kreatywna interpretacja znaków diakrytycznych - dodaje. - Jest to część kompleksowego rozwiązania graficznego - cały system piktogramów wprowadzonych w przestrzeń nowego dworca oparty jest na poziomych liniach. Ten napis - szyld pełni dodatkowo funkcję oryginalnego logo nowego dworca - kończy.

Co na to językoznawcy? - To pewna maniera graficzna, która pojawia się przede wszystkim na kartach tytułowych książek - tłumaczy profesor Stanisław Mikołajczak, językoznawca z UAM. - Ale tam można zawiesić zasady ortografii. W przypadku oficjalnej sytuacji, gdy jest to szyld znanego budynku, nie powinno się tego robić - dodaje.

Do podobnej sytuacji doszło w ostatnim czasie na gdańskim lotnisku. W słowie GDAŃSK umieszczonym na szybie pojawiła się prosta, pionowa kreseczka nad "n". Zdaniem prezesa portu lotniczego - powinna być ukośna. Wymieniono więc szyby, na których znajdowała się wadliwa kreseczka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro