Reklama

The Krasnals: "powraca aktualność Sprawy Krzyża"

Każdy obchodzi drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej na swój sposób. Jedni biorą udział w mszy świętej, inni w marszu pamięci, a The Krasnals powracają do "spektakularnej walki o Krzyż".

Grupa artystyczna The Krasnals postanowiła zabrać głos w kwestii rocznicy katastrofy smoleńskiej. Robią to niepierwszy raz. Przypomnijmy, że w pierwszą rocznicę zdarzenia The Krasnals ustawili na Cytadeli, przy rzeźbie Nierozpoznani Magdaleny Abakanowicz, czarny krzyż. Zaprezentowali też nowy produkt na rynku - "styropianowy krzyż dla każdego". Pisaliśmy o tym tutaj.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Dziś The Krasnals ponownie włączają się w dyskusję na temat katastrofy smoleńskiej.

- To już druga rocznica Smoleńska. W okolicach tej daty powraca aktualność Sprawy Krzyża. Sprawa spektakularnej walki o Krzyż. Ma wisieć, czy nie... - piszą w oficjalnym oświadczeniu. - Może zamiast kłócić się i pozostawać na skrajnych stanowiskach, pobierzmy naukę z historii, kiedy to jeden z najbardziej lewicowych ruchów młodzieżowych w latach 70-tych głosił "Jesus Loves You". Zamiast walczyć z Krzyżem, może warto odnaleźć w nim to, co jest nam bliskie - dodają.

- Czasy dzisiejsze mają wiele cech analogicznych z latami hipisowskimi. Dyktatura kapitału korporacyjnego oraz hipokryzja sfer rządzących, głównie pseudolewicowych (korporacyjnych) wzbudzają sprzeciw młodego pokolenia. A miłość, jako główne przesłanie również Jezusa, staje na przeciwległym biegunie do materialistycznej władzy i ograniczania wolności obywatelskich. Pozwala na wymknięcie się spod tej dyktatury w sferę przyjazną, ludzką, pozwala na zdystansowanie się i być może dojrzenie smutnych ale prawdziwych wniosków, że obojętnie na kogo nie zagłosujemy, nic się nie zmieni.

The Krasnals opisują siebie jako grupa artystyczna prowadząca dywersyjną działalność w dziedzinie sztuki. Występują anonimowo, zawsze w maskach. Ich aktywność można zdefiniować jako performance bloggerowy. Są wyrazem epoki bloggerowej, anonimowych wpisów na forach, będących ważnym, ale pomijanym głosem w dyskursie. Ich twórczość ma charakter polityczny, społeczny, przede wszystkim jednak stanowi krytykę rynku sztuki oraz ideologii towarzyszących wytwarzaniu sztuki. Jest postrzegana jako kontynuacja sztuki krytycznej. W ich CV czytamy: Lubią powoływać się na Jana Matejkę twierdząc, że także maluje ku pokrzepieniu serc.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
37.57 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro