Stadion im. Szyca: zieleń, czy zabudowa?
Pod koniec maja ma się odbyć debata na temat przyszłości stadionu Edmunda Szyca na Wildzie. Miasto ogranicza się do czterech wariantów dla tego terenu. Który wybiorą specjaliści i mieszkańcy?
W środę w Urzędzie Miasta odbędzie się spotkanie prezydenta Grobelnego z architektami, urbanistami i przedstawicielami stowarzyszeń My-Poznaniacy oraz Inwestycje dla Poznania. To spotkanie robocze, na którym przedstawiane będą m.in. sposób przeprowadzenia debaty w sprawie stadionu, a także ogólne scenariusze zagospodarowania tego terenu.
- W debacie, która odbędzie się pod koniec maja, będą brali udział losowo wybrani mieszkańcy Poznania - tłumaczy Maciej Milewicz z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Jeśli ktoś będzie chciał obserwować debatę, będzie mógł się zgłosić i to robić, ale nie będzie miał takich samych praw jak 120 wybranych poznaniaków - dodaje.
Miasto chce się ograniczyć do maksymalnie czterech wariantów zagospodarowania dla tego terenu. - Dwa z nich są zgodne ze studium zagospodarowania dla tego terenu, a dwa nie są zgodne ze studium. To obecnie bardzo ogólne koncepcje. Zakładamy, że podczas środowego spotkania mogą się pojawić kolejne propozycje, ale chcemy ich ilość ograniczyć do maksymalnie czterech - wyjaśnia Milewicz.
Co zakładają warianty? - Dwa zgodne ze studium zakładają, że w miejscu stadionu powstałyby tereny zielone jak park lub park z obiektem sportowo-rekreacyjnym. Dwa kolejne nie są zgodne ze studium i zakładają powstanie w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej lub mieszkaniowo-usługowej.
Temat zagospodarowania stadionu Szyca, a także terenów znajdujących się w okolicy (chociażby miejsca, w którym obecnie mieści się Targowisko Bema) od lata powraca na publicznym forum. Od lat nie udało się także wypracować jednej racjonalnej propozycji zmian dla tego obszaru.
- To temat ważny, ale równocześnie trudny. Z jednej strony jest silne lobby, by ten teren pozostał obszarem zielonym. Z drugiej jednak strony jest właściciel, który nigdy takiej funkcji tam nie zrealizuje. My musimy wypracować propozycję kompromisową. Liczymy, że debata pozwoli nam wybrać taką propozycję i uzyskać opinie na jej temat od specjalistów i mieszkańców. Jeśli okaże się, że głosy rozłożą się po równo na kilka wariantów, okaże się, że do tego tematu trzeba podejść jeszcze inaczej.
Jeszcze przed rozpoczęciem debaty miasto planuje przeprowadzenie badań wśród mieszkańców Wildy, a także wśród mieszkańców pozostałych rejonów Poznania. Wyniki mają pokazać czego oczekują mieszkańcy na terenie stadionu Szyca.
Najpopularniejsze komentarze