Kto nowym Miejskim Konserwatorem Zabytków?
Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu poznamy nazwisko nowego Miejskiego Konserwatora Zabytków. Marię Strzałko na stanowisku może zastąpić również kobieta.
Maria Strzałko funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków pełni od 10 lat. Z końcem marca przechodzi na emeryturę, a jej stanowisko obejmie osoba wybrana przez prezydenta Poznania i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Do konkursu na objęcie stanowiska zgłosiło się sześć osób. - Cztery z nich zaproszono na rozmowę - mówi Rafał Łopka z Biura Prasowego UM. - Tylko dwie kobiety uzyskały wymaganą liczbę punktów. Nazwisk obecnie zdradzić nie mogę - tłumaczy.
Obecnie prawo do głosu ma prezydent Grobelny. Jeśli wskaże kandydatkę, która jego zdaniem lepiej sprawdzi się na stanowisku Miejskiego Konserwatora Zabytków, jego decyzję musi zaakceptować Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jeśli WKZ nie zaakceptuje wyboru prezydenta - konkurs trzeba będzie powtórzyć.
Zdaniem Stowarzyszenia My Poznaniacy stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytków jest bardzo ważne dla Poznania i poznaniaków.- Ranga tego stanowiska jest ogromna dla zachowania trwałości materialnej substancji historycznej zabudowy Poznania, a także dla jakościowego rozwoju Miasta, czyli harmonizowania, zgodnie z zasadami ładu przestrzennego, nowoczesnych zmian z historycznymi rozwiązaniami przestrzennymi. Od Miejskiego Konserwatora Zabytków oczekuje się także skuteczności działania na rzecz estetyki przestrzeni publicznej - tłumaczą My Poznaniacy.
Maria Strzałko od początku działalności jako MKZ wzbudzała skrajne emocje. Co wymienia jako swoje największe sukcesy? Renowację kamienic na Starym Rynku i Ratusza, odnowienie Zamku Cesarskiego i budynków Collegium Minus oraz Iuridicum, a także modernizację Ostrowa Tumskiego wraz z Katedrą. Największe porażki? Brak modernizacji płyty Starego Rynku, wciąż zasłonięte freski w sali sesyjnej Urzędu Miasta i... niepowstrzymanie budowy Zamku Przemysła.