Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W czwartek obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbyły się specjalne wykłady dla młodzieży, msza w intencji ofiar i spotkanie pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.
Poznańskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się o godz. 11 w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Rolnej. - Wykład "Żołnierze Wyklęci i ich losy" wygłosi Marta Szczesiak - Ślusarek . Uczniowie dowiedzieli się dlaczego oddziały partyzanckie nazywano bandami, poznają niezwykłe losy wielkich bohaterów II wojny światowej skazanych po wojnie na karę śmierci oraz ich walkę o niepodległą Polskę. Przedstawione zostały również propagandowe działania władzy, mające na celu zdyskredytowanie żołnierzy -mówi Natalia Cichocka z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.
Po wykładzie odbył się pokaz filmu pt. "Partyzanckie dzieci", który został opatrzony komentarzem na temat antykomunistycznych organizacji młodzieżowych, działających po wojnie, a następnie przedstawiony zostanie propagandowy film pt. "Obław".
Po południu odbyły się główne uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod Pomnikiem Polskiego Państwa udziałwzięli teżkibice Lecha Poznań.
O godz. 17.00 w kościele oo. Dominikanów odbyła się msza w intencji Żołnierzy Wyklętych, po którejzłożone zostałykwiaty pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i tablicami Ofiar Reżimu Komunistycznego. Uroczystości zakończyły się o godz. 20.00 multimedialnym wykładem Rafała Sierchuły z poznańskiego IPN "Wielkopolska konspiracja zbrojna po 1945 roku" w Auli Wyższej Szkoły Handlu i Usług przy ul. Zwierzynieckiej 15 w Poznaniu.
Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Święto obchodzone 1 marca nie jest dniem wolnym od pracy i poświęcone jest pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Najpopularniejsze komentarze