Hermanówka na sprzedaż
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przymierza się do sprzedaży Hermanówki, czyli zabytkowej kamienicy na Wildzie. Kupnem zabytkowego budynku jest zainteresowany na razie tylko jeden inwestor.
Hermanówka, czyli dawna willa poznańskiego przemysłowca Brunona Hermanna, stoi u zbiegu ulic Hetmańskiej i 28 Czerwca. Kamienica jest - zdaniem historyków - jednym z najciekawszych zabytków architektonicznych w Poznaniu. Przed wojną mieściła się w niej fabryka mebli, po wojnie - przedszkole. UAM kupił budynek w połowie lat dziewięćdziesiątych. Od kilku lat nie wykorzystuje jednak obiektu. Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku Cegielskiego, a willa w tej chwili stoi pusta - mówi Anna Nowicka, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Uniwersytet Adama Mickiewicza chce sprzedać budynek. Kwota, jaką UAM chce uzyskać w przetargu musi odpowiadać, co najmniej rynkowej wartości nieruchomości - mówi Agnieszka Książkiewicz, Biuro Prasowe UAM.
Problem w tym, że pieniądze - nieoficjalnie kilka lub nawet kilkanaście milionów złotych - chce wyłożyć tylkojeden inwestor. Ale to, czyUAM rzeczywiście spienięży stare mury, okaże się dopiero za kilka dni, po decyzji uczelnianej komisji.
W przyszłości inwestor może zyskać, ponieważ najbliższe otoczenie może być zmienione i wtedy on wyeksponuje swoją wartość architektoniczną - komentuje Stefan Żurek, przewodnik PTTK.
Sam budynek zmienić się za bardzo nie może. Willa jest wpisana do rejestru zabytków. A to oznacza, że nie może zostać zburzona, a co najwyżej - przebudowana. Budynek wymaga gruntownego remontu, ale historycy i tak nie mają wątpliwości, że to jeden z najciekawszych zabytków architektonicznych w Poznaniu. Choćby, dlatego, że tego typu budynków jest już coraz mniej.
Na razie nie wiadomo, komu i za ile uniwerek sprzeda Hermanówkę, ani co może w niej powstać.