Poznań: trudne warunki na ulicach i chodnikach
Po kilku godzinach intensywnych opadów w Poznaniu przestał padać śnieg. Ten stan nie potrwa jednak długo. Około godziny 22.00 w mieście ponownie zacznie sypać. Tymczasem wiele chodników i ulic w centrum Poznania już teraz wygląda fatalnie.
Od nocy ze środy na czwartek grubość pokrywy śnieżnej w Poznaniu wzrosła o maksymalnie 5 centymetrów. Opady utrzymywały się przez kilka godzin, by ustąpić około 14.00. - To nie koniec opadów w najbliższych dniach - zapowiada dyżurny synoptyk IMGW w Poznaniu. - W godzinach wieczornych, około 22.00, w mieście ponownie zacznie sypać śnieg. Najpierw opadom będzie towarzyszyć ujemna temperatura, z czasem będzie ona jednak wzrastać powodując pojawienie się opadów śniegu.
Ostrzegamy - w piątek rano na ulicach Poznania będzie bardzo ślisko. - Oficjalne ostrzeżenie zostało już wydane dla województwa lubuskiego oraz dla zachodniej Wielkopolski. W Poznaniu również będzie niebezpiecznie. Marznący deszcz może sprawić, że ulice będą w dużej części pokryte lodem.
Już teraz sytuacja na ulicach i chodnikach w centrum, ale nie tylko, jest bardzo zła. - Spacer z dworca przez Kaponierę, Św. Marcin, Gwarną, Mielżyńskiego na ulicę 3 Maja to koszmar - mówi Ela. - Chodniki nie są odśnieżone, strasznie źle się po nich chodzi. Jest też bardzo ślisko. Nie lepiej jest na przejściach dla pieszych na ulicach i całych drogach - donosi.
Jeszcze raz przypominamy, kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie dachów, chodników i sprzątanie błota pośniegowego.
ZARZĄDCY OSIEDLI mają obowiązek:
- sprzątnąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia z chodników położonych wzdłuż nieruchomości i osiedlowych uliczek,
- posypać chodniki np. piaskiem,
- usunąć śnieg, sople, lód z dachu budynku,
WŁAŚCICIELE NIERUCHOMOŚCI mają obowiązek:
- sprzątnąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczeń z chodników wzdłuż nieruchomości,
- posypać je np. piaskiem,
- usunąć sople i śnieg z dachu,
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNIKACYJNE ma obowiązek:
- sprzątnąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia z przystanków komunikacji miejskiej, torowiska,
- posypać teren przystanku np. piaskiem.
ZARZĄD TRANSPORTU MIEJSKIEGO ma obowiązek:
- sprzątnąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia z dworców i przystanków autobusowych komunikacji miejskiej,
- posypać teren przystanku np. piaskiem.
Ulice w Poznaniu odśnieża i posypuje piaskiem 48 pojazdów - pługów i pługoposypywarek. Ulice na terenie Poznania podzielono na cztery sieci:
Sieć strategiczna (prawie 270 km) obejmuje m.in. drogi krajowe i wojewódzkie na terenie Poznania, główne ulice wylotowe z miasta, dojazdy do szpitali, czy ramy komunikacyjne stolicy Wielkopolski. Tutaj ZDM musi podjąć działania najszybciej. Pługi i piaskarki, a także pierwsza dawka soli pojawiają się na tych ulicach już 1,5 godziny po podjęciu działań przez ZDM. 90% pokrywy śnieżnej z szerokości jezdni musi zniknąć w ciągu 4 godzin od ustania opadów.
Sieć podstawowa (243 km) to m.in. część ulic publicznej komunikacji autobusowej, drugorzędne trasy wylotowe i dojazdowe do osiedli mieszkaniowych. Standard utrzymania zimowego tych ulic jest niższy niż sieci strategicznej. Wydłużono tu czas podjęcia działań przez ZDM. Pierwsze działania mają się pojawić w czasie do 3,5 godziny (NOWOŚĆ!) licząc od momentu zakończenia działań na sieci strategicznej. ZDM ma 8 godzin od ustania opadów, by usunąć 90% pokrywy śnieżnej z ulic.
Sieć lokalna (314 km) to drogi gminne. Działania mogą się tutaj rozpocząć nawet po 5 godzinach od uruchomienia procedury związanej z odśnieżaniem. Ulice te będą posypywane przede wszystkim piaskiem.
Sieć dróg utrzymywanych interwencyjnie - to przede wszystkim drogi gruntowe. Będą odśnieżane tylko po interwencjach mieszkańców lub służb miejskich.
Nowością jest tzw. "kolejkowanie" sieci podczas odśnieżania. Najpierw odśnieżane są najważniejsze ulice (sieć strategiczna), a dopiero później pozostałe.
Podajemy numer telefonu do dyspozytora zimowego utrzymania w ZDM: 61 647 72 31. Można tu zgłaszać konieczność odśnieżenia dróg.