Zamek w Kórniku oficjalnie Pomnikiem Historii
W czerwcu dowiedzieliśmy się, że kompleks zamkowo-pałacowy i kolegiata w Kórniku zostanie uznany przez prezydenta Polski Pomnikiem Historii. W czwartek w Warszawie odbyło się wręczenie oficjalnych rozporządzeń.
Zamek w Kórniku, wraz z parkiem i kolegiatą są już oficjalnie na liście Polskich Pomników Historii. Znaleźć się na niej mogą zabytki o szczególnej wartości historycznej, artystycznej, czy naukowej, które mają duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.
Status Pomnika Historii to nie tylko prestiż, ale też lepszy start w wyścigu po pozarządowe dotacje. Zamek przeszedł już pewne przeobrażenie - w ubiegłym roku zakończył się remont dachu obiektu. Uporządkowano też fosę i wyremontowano most prowadzący do budynku. Możliwe, że w najbliższym czasie rozpocznie się remont elewacji zamku.
Kompleks zamkowo-parkowy w Kórniku każdego roku odwiedzają tysiące turystów, nie dziwi więc fakt, że należy do jednego z najpopularniejszych obiektów turystycznych w aglomeracji poznańskiej. Jego piwnice i stare mury pamiętają średniowiecze. W XVIII wieku przekształcono go w barokowy pałac, a później w neogotycki obiekt przypominający budowlę obronną. To w tym kształcie znają go współcześni. W zamku można m.in. odwiedzić muzeum, a nocą... natknąć się na "Białą Damę".
Ale kórnicki kompleks to nie tylko zamek. To również jeden z największych w Europie Środkowej parków dendrologicznych. W Arboretum Kórnickim znaleźć można około 3,5 tysiąca gatunków drzew i krzewów, a najstarsze z nich to 300-letnie lipy. Najpierw był to ogród włoski, następnie park w stylu francuskim, by ostatecznie przybrać kształt parku w stylu angielskim. Do dziś zachował wiele elementów takiej architektury ogrodowej.