Reklama
Reklama

ICHOT: budowa wstrzymana, rysy na ścianie

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Na początku stycznia pisaliśmy o 2,5 miesięcznym opóźnieniu na budowie Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Najnowsze informacje są jeszcze mniej optymistyczne - budowę wstrzymano przez rysy, które pojawiły się na ścianie budynku.

Jak informuje Głos Wielkopolski, budowę wstrzymano ze względu na rysę, które pojawiła się na jednej ze ścian budynku głównego ICHOT-u. Jeszcze na początku stycznia Infrastruktura Euro Poznań 2012 odpowiedzialna za budowę obiektu przyznawała, że opóźnienia wynoszą 2,5 miesiąca, ale prace posuwają się do przodu.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Sławomir Kożuch z IEP 2012 w rozmowie z nami wspominał o konieczności rozebrania budynku parkingowego, w którymi miały się mieścić m.in. toalety. - Nie udało się uzyskać odpowiedniej jakości ścian. Koszty rozbiórki i ponownego ustawienia budynku ponosi wykonawca - zapewniał.

O rysie na ścianie budynku głównego nikt wówczas nie wiedział. - Poziom zero jest zakończony w całości, łącznie ze stropem. Równocześnie prowadzimy prace renowacyjne w budynku Jazu Katedralnego - tłumaczył Kożuch.

Sytuacja diametralnie się jednak zmieniła. Na betonowej ścianie pojawiła się spora rysa. Infrastruktura Euro Poznań 2012 podjęła decyzję o wstrzymaniu prac argumentując ją koniecznością uzyskania odpowiedniej jakości budynku. Zdaniem IEP 2012 oddawanie budynku, który za kilka miesięcy trzeba będzie remontować mija się z celem.

- Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że kwestia nagłaśnianych ostatnio w mediach opóźnień na budowie i zarysowań, które pojawiły się na ścianie, to dwie oddzielne sprawy - mówi Krzysztof Woch, rzecznik Hydrobudowy Polska, głównego wykonawcy ICHOT-u. - Opóźnienia pojawiły się na budowie już w ubiegłym roku, przy czym nie my za nie odpowiadamy. Przypomnę, że inwestycję realizowano w dwóch etapach. Pierwszy obejmował palowanie i płytę fundamentową. Zajmowała się tym firma, po której przejęliśmy plac budowy. Wykonane pomiary i badania weryfikujące wykazały szereg wad i braków w pracach wykonanych podczas pierwszego etapu. Poprzedni wykonawca musiał więc dokonać poprawek, co sprawiło, że my główne roboty rozpoczęliśmy z dwumiesięcznym opóźnieniem. Na tempo prac miały również wpływ rozbieżności w dokumentacji projektowej i czas potrzebny na uzyskanie dokumentacji zastępczej. Przypisywanie winy Hydrobudowie za zaistniałe opóźnienie jest więc zatem całkowicie nieuzasadnione. Nasze stanowisko mamy odpowiednio udokumentowane - zapewnia.

- Zarysowania na ścianie budynku głównego pojawiły się w ubiegłym tygodniu. Wszystkim stronom zaangażowanym w budowę zależy na dokładnym sprawdzeniu, co przyczyniło się do ich powstania. Obecnie przeprowadzane są analizy i to one pokażą, co należy poprawić. Podkreślam, że nie mówimy o żadnych pęknięciach, lecz o rysach, a właściwie ryskach, których rozwartość wynosi 0,2 milimetra - wyjaśnia.

Woch podkreśla, że wszystkim zależy na czasie, dlatego wyniki analiz mają być znane jak najszybciej, w ciągu maksymalnie dwóch tygodni. - Gdy tylko będzie to możliwe, wrócimy do wznoszenia ścian w budynku głównym. Pozostałe prace są cały czas kontynuowane, m.in. przy budynku śluzy tumskiej. Równolegle prowadzimy też roboty instalacyjne i związane z infrastrukturą drogową - kończy.

Koszty inwestycji wciąż pozostają takie same i wynoszą około 100 milionów złotych. Infrastruktura Euro Poznań 2012 zakłada, że mimo trudności budowa zakończy się w lipcu, a pierwsi zwiedzający zobaczą wystawę pod koniec roku.

ICHOT nie będzie zwykłym muzeum. Ekspozycja ma zachęcać zwiedzających do interaktywnego spędzania czasu. Każdy eksponat będzie można dotknąć. Specjalne sale zostaną też przygotowane dla dzieci.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
21.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro