Poznański Zamek Cesarski odzyska wieżę?
W Poznaniu trwa budowa Zamku Królewskiego, niechlubnie nazwanego Zamkiem Gargamela. Poznaniacy zainspirowani tą inwestycją postanowili walczyć o odbudowanie wieży Zamku Cesarskiego.
Jeszcze przed rozpoczęciem budowy Zamku Królewskiego w naszym mieście na Facebooku pojawiła się strona, która miała powstrzymać miasto od tej inwestycji. Powstrzymać wykonawcy prac się nie udało, ale w sieci pojawiła się kolejna inicjatywa mieszkańców - tym razem związana z istniejącym Zamkiem Cesarskim.
Odbudujmy wieżę Zamku Cesarskiego w Poznaniu - tak nazwano stronę na znanym portalu społecznościowym. Cieszy się sporym zainteresowaniem - już blisko 400 osób kliknęło "Lubię to".
- Zamek Cesarski w Poznaniu wybudowany w 1910 roku według projektu Franza Schwechtena, na życzenie Cesarza Wilhelma II od czasów II Wojny Światowej jest pozbawiony 1/3 wysokości swojej wieży. Strzelista kopuła zawaliła się podczas ataku wojsk rosyjskich i nigdy nie została odbudowana. Dzisiaj wieża kończy się tuż nad zegarem, przyrównywana przez niektórych do silosa. Dajmy znać władzom miasta że chcemy odbudowy wieży i przywrócenia majestatu Zamku Cesarskiego, jednego z symboli Poznania. Skoro znalazły się pieniądze na budowę Zamku Przemysła, to powinny się znaleźć na odbudowę wieży Zamkowej - informują pomysłodawcy akcji.
W środę w Głosie Wielkopolskim można było przeczytać tekst na temat planowanej odbudowy wieży Zamku. Pracownicy CK Zamek studzą jednak emocje. - Kwestia odbudowy wieży wciąż pozostaje pod wielkim znakiem zapytania. Nie jesteśmy w stanie na dziś powiedzieć, że za trzy lata rozpoczniemy odbudowę - mówi Joanna Przygońska, rzeczniczka Centrum Kultury Zamek.
Przygońska podkreśla, że plany odbudowy wieży są aktualne od wielu lat. - Nie mamy jednak żadnych konkretów. W tej chwili prowadzimy sporą inwestycję, jaką jest przebudowa Sali Wielkiej w Zamku. Miasto wyłożyło na ten cel blisko 20 milionów złotych. Nie możemy nagle powiedzieć, że chcemy kolejne kilka milionów na odbudowę wieży - zauważa.
Architekci od lat podkreślają, że ucięta wieża Zamku Cesarskiego niekorzystnie wpływa na cały odbiór budynku. - Wszystko powoli i w odpowiedniej kolejności. Musimy mieć świadomość tego, że miasto czekają teraz trudne lata. Zapowiadany budżet cięć nie ułatwia sytuacji, a przecież zamek sam w sobie, poprzez codzienne funkcjonowanie generuje również koszty, które trzeba pokrywać.
Jeśli wieżę uda się kiedyś odbudować, mógłby się na niej znaleźć np. punkt widokowy. - Wierzymy, że to kiedyś nastąpi, bo widok na pewno byłby imponujący. Ale wybudowanie samej wieży to nie wszystko. Trzeba w niej jeszcze zadbać o całe zaplecze, które pozwoli turystom na podziwianie tych widoków. A to są ogromne koszty - kończy.
Najpopularniejsze komentarze