Reklama

Hinc: O Bramę Patronów zapytać mieszkańców miasta

Reklama Warty Poznań na klubowej stronie Legii Warszawa.
Reklama Warty Poznań na klubowej stronie Legii Warszawa.

Według wiceprezydenta Sławomira Hinca, wyłoniony w konkursie projekt przebudowy Arsenału nie ma szans na realizację. A o historyzującej bramie zaproponowanej przez Legion X warto podyskutować.

Maciej Kabsch: Panie Prezydencie, wyraził Pan na łamach "Głosu Wielkopolskiego" poparcie dla historyzującego projektu "Bramy Patronów Miasta", która przesłoniłaby fasadę Arsenału. Czy będzie Pan przekonywał do tego pomysłu radnych?

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA


Sławomir Hinc: Udzielając wywiadu dla "Głosu Wielkopolskiego" powiedziałem, że sprawę przekażę do Komisji Kultury i Nauki RMP, bo kwestia wymaga dalszej dyskusji radnych i osób, które sprawują nadzór nad tego typu przestrzeniami, jak na przykład Miejski Konserwator Zabytków. Do projektu nie mam żadnego emocjonalnego stosunku, gdyż jest to jeden z pomysłów, o którym możemy rozmawiać. Niezależnie od tego, czy pomysł jest historyzujący, modernistyczny, czy postmodernistyczny "Legion X" ma prawo przedstawić go radnym z Komisji Kultury i Nauki, co nastąpi za sprawą decyzji Przewodniczącego tej Komisji.

Niedawno odbył się otwarty konkurs architektoniczny na renowację Arsenału. Jury złożone z architektów i miejskich urzędników wskazało koncepcję do realizacji. Czy można ich werdykt przekreślać, wdrażając dziś pomysł Legionu X?


Radni wprowadzili, poprawką do budżetu w roku 2010, zapis o przeprowadzeniu tego konkursu, byłem tej zmianie budżetowej przeciwny, gdyż nie mieliśmy środków inwestycyjnych, które umożliwiałyby realizacje tego projektu, a po drugie - co ważniejsze - Miasto nie jest właścicielem wszystkich budynków objętych postępowaniem konkursowym. Zatem na papierze mamy interesujący projekt, którego nie wykorzystamy w praktyce. Pomysł "Legionu X" jest przydatny o tyle, że wznawia dyskusję o tym, czy Arsenał jest "powodem do dumy" Poznaniaków, czy też nie. Może warto zapytać o to mieszkańców Miasta, niech oni również się wypowiedzą.

Miejska Konserwator Zabytków powiedziała, że nie zgodzi się postawić na rynku Bramy Patronów na stałe. Po rozstrzygnięciu konkursu na Arsenał proponowała natomiast w rozmowie z WTK, by fasadę ze zwycięskiego projektu nanieść na próbę na ten budynek w formie tymczasowej atrapy. Może warto stworzyć takie czasowe instalacje zarówno dla projektu nowoczesnego, jak i dla Bramy Patronów?

Na konkurs, który nie ma perspektyw na realizację, wydaliśmy 170 000 zł., projekt Legionu X skosztorysowany został na 280 000 zł. Uważam, że warto rozmawiać o tym, czy moglibyśmy znaleźć sposób na to, by takim niewielkim nakładem środków zrobić coś, co przyczyniłoby się do poprawienia wizerunku Starego Rynku w Poznaniu. Nikt nie podejmie w tym obszarze decyzji poza osobami, które sprawują w Mieście pieczę nad tymi zagadnieniami, ale pomysł "Legionu X" możemy wykorzystać do "odgrzania" dyskusji o Arsenale i jego wyglądzie. Papierowe projekty - choć mogą być naprawdę atrakcyjne - nie zmienią rzeczywistego wizerunku tego miejsca.

Zobacz także:

Brama Patronów nowym pomysłem na zasłonięcie Arsenału

Nowy Arsenał bez rewolucji

Arsenał: zobacz wyróżnione projekty

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
4.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro